Jsem v pořádku?

Dobrý den, je mi 15 let a poslední dobou se cítím čím dál tím více unavenější ze života. Moje nálada každý den klesá níže a níže, z ničeho necítím radost a nejraději bych celé dny prospala, abych nemusela nic řešit nebo být v kontaktu s lidmi. Svůj volný čas trávím v pokoji a vyhýbám se své rodině. Nerada se svěřuju jak přátelům, tak i své rodině, zkráceně nikdo pořádně nezná mé pravé pocity... popravdě ani já moc ne. Chci se zeptat, jsem v pořádku, je to pouze součástí dospívání? Bojím se, že se tohle období nezlepší, proto vám píšu. Děkuju za odpověd.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, dospívání je období, které přináší člověku mnoho změn na které se mnusí adaptovat. To může vést k problémům, které přináší krizi. Nemohu na dálku říci, zda jsi v pořádku, nicméně pokud Tě problémy omezují v životě, který chceš žít, je dobré se s odborníkem poradit, např. s psychologem.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme vám za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Umím pochopit, co prožíváte. Píšete o tom, že nepociťujete radost, celé dny byste prospala, vyhýbáte se kontaktu se svou rodinou. I já se tak cítila, a přestože mi bylo zle, nejbližší okolí ani rodina na mě nic nepoznali. Oceňuji, že jste si sama dokázala vyhledat pomoc. Pro mě byl internet a emaily jedinou možnou cestou komunikace, které jsem byla schopna. Pokud je pro vás těžké popsat své pocity rodině, můžete jim třeba ukázat svůj dotaz zaslaný nám do poradny a naše odpovědi. Rodina by tak pochopila, s čím se potýkate a nad čím přemýšlíte. Vnímám vaše obavy, že se toto období nezlepší. Zejména v dospívání je přirozené prožívat velmi silně jak kladné, tak i záporné emoce. Pokud byste chtěla získat další informace a kontakty, můžete se obrátit na Linku bezpečí: https://www.linkabezpeci.cz/. Věřím, že váš dotaz je prvním krokem k radostnějším dnům a "tohle období" se zlepší!


Zpět na seznam