kdy začnou učinkovat antidepresiva

Dobrý den,prosil bych touhle cestou o informaci.Pro nespavost a silné úzskosti jsem před půl rokem dostal trittico 150 .Je to již půl roku a jsem jak na houpačce,pár dnu lip,pár dnu hůř a pár dnu úplně hůř.Spánek se trošinku upravil v tom smyslu, že po užití prášku do hodiny usnu a tak za dvě hodiny se probudím ,vesměs po cca 15 minutách nova usnu a opět se probudim tak za hodinu a tak jde to do rána,jsou ale horší noci, když se probudim po cca dvou hodinách a je mne úzskostně,špatně a dlouho mne trvá než se uklidnim.Ale těch epizod je takych min,cca 1x týdně.Ale co mne hoddně trápí je celodenní pocit motání v hlavě,pocit na omdlení,nevolnost. A tyhle stavy mívam tak 3-4dny,pak jeden dva dny docela v klidu a tak se to opakuje.Strašně mne to unavuje,nic mne netěší,nebot je mne skoro pořad špatně a můj psychiatr říká, že mám vydržet,jelikož je mne 61 let,beru ještě leky na tlak, cholesterol,nevim zdali mám změnit lekaře a nebo vydržet,ale kdy to prosim zabere a bude lip?Děkuji za zodpovězení dotazu
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud není stav po 6 měsících uspokojivý, měl by to být důvod ke zvážení dsalšího postupu v léčbě (úpravy či změny medikace, psychoterapie). Ze strany lékaře je v pořádku, že podporuje pacienty v trpělivosti, protože účinek antidepresiv se rozvíjí až po nějakém čase, nicméně pokud nedojde ke zlepšení po řekněme 4, max. 6 týdnech, nebo pokud dojde ke stagnaci, je to důvod k další rozvaze.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Rozumím, jak náročné to může být, když spánek není klidný, ale přerušovaný a unavující. Vlastně spánek představuje pro každého člověka čas odpočinku a regeneraci pro náš organismus. Jak píšete, setkáváte se s touto obtíží dost často a hodně to ovlivňuje i běžné fungování a Váš denní rytmus. Dovolte mi se zeptat, zda jste mluvil o těchto potížích jako vzbouzení se v noci, neklid i kvůli úzkostem, motání hlavy, nevolnost a pocit na omdlení s Vaším lékařem (psychiatrem či praktickým lékařem). Také píšete o lécích na tlak a cholesterol. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že veškeré léky, předepsané různými lékaři, sděluji těmto lékařům, aby byli seznámeni s případnými obtížemi či kombinací léků. U psychiatrických léků může zpravidla trvat několik týdnů, než se začnete cítit lépe. Jinak mě napadá, že pro nespavost, silné úzkosti existují i další různé léky, které by Vám mohl předepsat Váš lékař, a možná by tato změna medikace mohla pomoci, snad i v případě, že po půl roce necítíte ještě žádnou úlevu. Na spánek někdy samotná medikace nestačí, doporučuje se tzv. spánková hygiena, čas „ukládat se“ k spánku, navečer zbrzdit tempo činnosti, nic náročného nepromýšlet a připravovat se na odpočinek v noci atd. Samozřejmě, že rozhodnutí je pak na Vás, co zvolíte. Doufám, že jsem mohla trochu pomoci a přeji Vám hodně štěstí, zdraví a zdaru.


Zpět na seznam