Kombinace antipsychotik

Dobrý den, mám dotaz, jesti je vhodná kombinace Xeplion + Explamed rapid/na snížení prolaktinu/ nebo se tomuto kokteilu raději vyhnout?!? a raději změnit medikaci? Prosím o srovnovnání účinku na zrakové halucinace(postavy) Invega vs. Quetiapin, který je účinnější a který má méně rizik? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, kombinace má svou logiku, Explemed je rovněž antipsychotikum, které působí jinak, než Xeplion a teoreticky může prolaktinemii snížit tím, že Xeplion částečně vytěsní z jeho vazby v místech, kde má prolaktinemie svůj původ. U některých pacientů se schizofrenií aripiprazol (Explemed) stačí jako jediná farmakoterapie. Srovnání Invega vs. Quetiapin není tak jednoduché, nelze říci,který je lepší na to a na to. Jde o dvě antipsychotika s trochu odlišným působěním, u léku Invega je pravděpodobnost prolaktinemie vyšší, quetiapin má zase více sedativní /tlumivý/ účinek. Co se týká hyperprolaktinemie, tak z relativně krátkodobé perspektivy může docházet kporuše sexuálních funkcí, z té dlouhodobé se hovoří nejčastěji o zvýšeném riziku osteoporózy /řídnutí kostí/ či karcinomu prsu. K obému však může dospět řada lidí i bez hyperprolaktinemie a naopak řada pacientů žije s hyperprolaktinemií bez dalších komplikací. Jde o poměrně složitou problematiku, kterou je dobré diskutovat s ošetřujícím psychiatrem.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce odpovídám na dotazy čistě na základě své vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi a se zotavováním se z nich. Váš dotaz je ryze odborný, týká se účinku léků. Vámi uvedené léky jsem nikdy neužívala, takže Vám nemohu ani přispět vlastní pacientskou zkušeností. Věřím, že můj odborný kolega v poradně Vám bude schopen zasvěceně odpovědět. Za sebe tedy jen přeji vše dobré a úspěšnou léčbu.


Zpět na seznam