Léčba antidepresivy - od puberty a možnost těhotenství s léky

Dobrý den, léčím se od puberty různýmí antidepresivy a léky na spánek. Měl jsem mentální anorexii a deprese v rané pubertě až do 18 let. Na deprese a úzkost trpím od té doby také, hlavně potíže se spánkem. Před 8 lety jsem otěhotněla a miminko donosila, bohužel partner mě tehdy nutil, antidepresiva neužívat. Jeden psychiatr mi napsal lék Zolpidem na spaní, který jsem si brala docela často. Nyní jsem se dozvěděla, že se v těhotenství nesmí. Užívala jsem max 5 mg/noc. Po porodu jsem zůstala na syna sama, rozešli jsme se.. Postupně se mi horšily deprese a nyní mám na den už delší dobu Asentru 50 mg a na noc mi zabírá jen Mirtazapin a nebo Trittico cca 100 mg a k tomu 25 mg Quetiapinu. Jinak mám problémy s usínáním a buzením se velmi brzy, ještě před svítáním a nejde usnout. Mám přes tři roky nového partnera a ještě bychom rádi zkusili miminko. Bohužel moje současná psychiatrička mi řekla, že s těmito léky na noc je to velký risk a psát mi je bude jen na vlastní riziko. Také mi řekla, že pokud bez nich problémy se spánkem mám, tak bych radši už další dítě mít neměla. Chci se zeptat, jak to vidéte Vy, zda máte pacientky nejen s Asentrou (těhotné), co na noc a v jakých dávkách se dá taky užívat a jak moc velký risk pro plod to je? Moc děkuji předem za odpověď a přeji krásný zbytek dne. Daniela
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nejde o léky, které by byly v těhotenství zcela zapovězeny, nicméně v literatuře se dovíte, že profit z léčby musí převažovat nad riziky. Rizika jsou sice malá, ale nastat mohou. Proto se psychiatři většinou snaží vyhnout kombinaci více léků, u Trittica se nedoporučuje podávání v prvním trimestru, s quetiapinem jsem u těhotných žen měl zkušenost dobrou. Pokud máte takto chronické problémy se spaním, možná by bylo užitečné vyšetření v některé ze spánkových laboratoří a psychoterapie zaměřená na poruchy spánku (KBT).
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Chápu Vaši touhu po dítěti a Váš přístup ohledně užívání léků během těhotenství je zodpovědný. Odbornou část dotazu zodpoví odborník. Za sebe mohu napsat zkušenost s kamarádkou, která brala vysoké dávky psychiatrických léků a plánovala miminko. Pomoci se jí dostalo v NÚDZu (Národní ústav duševního zdraví, Praha), kde je psychiatrická ambulance pro těhotné. Všechno pěkně zvládla a raduje se ze zdravého dítěte. Pokud bydlíte daleko od Prahy, můžete vyhledávat v užitečných odkazech - https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/ - další informace, kde hledat pomoc. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam