Léčení generaliz,úzkostné poruchy. GAD

Dobrý den, Můj dotaz se týká léčby GAD. Před 10-ti lety jsem prodělal úzkostný propad , který se vyléčil asi po 3 měsících. Bral jsem jen Venlafaxin a udržovací dávku, kterou jsem vloni na vánoce úplně vysadil. Jsem před důchodem a před třemi roky jsme začali se stavbou domku na naší zahradě. Vloni jsme se sem nastěhovali i když není ještě zvenku dodělán. Hlavně tím , že je to dům na zahradě ,nám úřad nedovolil připojení na vodovod. Tak jsme si uložili do země nádrž na vodu, která nám bohužel na vánoce někde praskla a tak jsem do dubna vozil vodu v kanystrech. Jenže začátkem dubna jsem se v práci nepohodl a po hádce jsem se najednou popadl opět do deprese. Věděl jsem,že by se to mohlo vrátit a taky se to vrátilo . Ale ještě horší. Můj psychiatr mi nasadil Venlafaxin 75mg a Lyricu 75mg (nyní 5.týden)a po 14 ti dnech, kdy mi bylo hrozně špatně , ještě Mitrazepan 15mg. Minulý týden jsem cítil ,že už asi něco zabralo. Protože jsem projektant OSVČ a musím odvádět povinné platby, domluvil jsem si proto jednoduchý projekt abych něco vydělal. Tento jsem včera skoro celý dokončil. A když jsem přijel domů bylo mi zase zle, úzkosti, že jsem nebyl schopen doma fungovat. Cítím se zase špatně asi je to zhoršení. Nevím jestli jsem udělal dobře s tou prací? Nevím co dělat.? Asi je to normální, že se pár dní cítím lépe a pak zase mizerně?. Děkuji za vaši odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, často zde píšu, že žádný lék není stoprocentní garancí, že se potíže nevrátí. V případě úzkostných poruch má stejnou váhu také psychoterapie, kde se pacient učí svůj stres pochopit a zvládat. Vás navíc potkalo několik zjevných stresových situací, zde je psychologická pomoc na místě.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Po přečtení dotazu vnímám, že jste se v minulých letech nešetřil, ba naopak jste čelil několika situacím najednou (budování domku, stěhování, jednání s úřady, záležitost s vodou, nepohoda v práci). Nejspíš veškerá Vaše snaha, úsilí, námaha apod., i když tyto věci zprvu nevnímáme vědomě, tak se později ukážou, ať už na fyzickém nebo duševním zdraví. Oceňuji, že jste se již v minulosti dokázal vyléčit z úzkostného stavu, dále jak zvládáte svou práci jako projektant (OSVČ), což není jednoduché a vlastně, jak čelíte překážkám ve Vašem denním životě, dokážete si i vyhledat pomoc odborníka (lékaře). Je možné, že jakmile se objeví stresující situace, plno práce najednou a další podněty v životě, tak člověk se opět setká se stavy jako úzkost, únava, vyčerpání. Sama ze své zkušenosti vím, jaké to je, když si člověk na sebe bere větší břímě, než skutečně dokáže unést. Chceme všemu čelit, vše zařídit, dokázat, že na to máme atd., ale neposloucháme signály těla, a pak se dostaví opačný efekt- pocity úzkosti, nepohoda, začínáme se hroutit, snažíme se balancovat a … Ale nikdo nejsme dokonalý a je důležité si najít svou vlastní zdravou míru – k zvládání situací a práce, žít smysluplně svůj život a zařadit do svého režimu i odpočinek. Nejen léky Vás mohou podpořit v zotavení se. Já například docházím i na psychoterapii, při které se učím, jak reagovat na úzkost a zhoršování stavu i jiným způsobem, řešit jednotlivé překážky v životě, abych si zachovala duševní zdraví. Někdo zase využívá metodu vědomého dýchání, kdy se soustředíte jen na své dýchání (koncentrace na tempo dýchání, pomalý nádech a výdech, po dobu 5-10 minut, poté se cítí lépe). Např. v józe se využívá této techniky a protáhne se i tělo, člověk přitom zapomene i na všednodenní shon. Možná i Vy najde další relaxační techniky, které sníží pocit úzkosti. Držím Vám palce, ať se daří. Přeji hodně štěstí a zdraví na další cestě zotavení.


Zpět na seznam