Lieky na ukludnenie v tehotenstve

Dobrý deň, mám úzkostnu poruchu na ktorú sa par rokov liečim. Prvé tehotenstvo bez liekov no teraz som tehotná druhý krát a je to horšie. Lieky som vysadila mala som Lyxit, Peritol a podla potreby Rivotril. Teraz beriem persen forte no nezaberá to tak moc. Som v 12tt. Prosím je niečo co by mi mohol Dr predpísať v prípade potreby? Nejaký Frontin alebo ten Rivotril, Bachove esencie alebo niečo? Príjemnejšie mi boli tehotenské nevoľnosti ako toto. Niekedy je to tak sílne že mi tlak vyskoci je mi strašne zle ale nemám pocit strachu myslíte že to môže byť forma nejakej úzkosti? Bývalo to pred menštruáciou potom častejšie. Prosím poraďte mi niečo. Ďakujem
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, především byste měla v takovém případě navštívit svého psychiatra a problém s ním probrat. V případě úzkostných a depresivních poruch máme antidepresiva, se kterými jsou v této oblasti dobré zkušenosti. Lyxit a Peritol mezi ně nepatří, stejně jako není vhodné časté podávání benzodiazepinů, kam spadají Rivotril a Frontin, naopak dobrá zkušenost je s některými antidepresivy ze skupiny tzv. SSRI. Vhodná je též psychoterapie.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce odpovídám na dotazy v poradně čistě na základě své vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi a se zotavením se z nich. Nejsem tedy lékař a nejsem schopna odborně se vyjadřovat k medikaci a průběhu léčby. Stejně jako vy se léčím s úzkostnou poruchou, ale nemám zkušenost s těhotenstvím a s úpravami psychiatrických léků během něj. Nenapadá mne tedy nic jiného, než že je nutné svůj stav podrobně konzultovat se svým psychiatrem a důvěřovat jeho úsudku. Pokud vás lékař zná delší čas a má zkušenost s průběhem vašeho onemocnění, může nejlépe posoudit, jak postupovat. Přeji vám jen vše dobré a poklidný průběh zbytku těhotenství.


Zpět na seznam