Maladaptivní snění

Dobrý den, už delší dobu se snažím zjistit, co je semnou, resp. mou hlavou špatně. Už cca od střední školy, což jsou dva roky zpátky, se sem-tam přistihnu, že sním i během dne. Popsala bych to spíše, jako bych z ničeho nic začala přemýšlet o situacích, které se mi staly, ale vím, že se nestaly v téhle realitě. Jde to hrozně špatně popsat. Nejvíce bych řekla, že na mě sedí maladaptivní snění, ale lidí, kteří píšou, že s tímhle mají taky nějaké zkušenosti, chtějí během toho dne takhle snít a ty "sny" se jim líbí. U mě je to jinak. Nevím, co to spouští, ale třeba i desetkrát za den začnu během jakékoliv činnosti uvažovat jakoby o jiné realitě, jiném světě, kde vlastně taky existuji. Ale když cítím, že to na mě "jde", tak se toho hrozně bojím, jako by mě tohle "snění" mělo vtáhnout do té jiné reality a zůstala bych tam uvězněná. Pokaždé mě hned začne být od žaludku špatně, polije mě horko a potom mě i začne bolet hlava. Ale vždy jen na chvilku. Nemívám to takhle každý den, jen občas, ale trvá to už pár let v kuse. Nikde nemůžu najít, co by to mohlo být... Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud Vám Vaše potíže působí takové obavy a zároveň Vás to jak se zdá také svým způsobem omezuje, pak by bylo vhodné se více soustředit na vyhledání odborné pomoci (klinický psycholog, psychiatr) než na přesnou definici, o co se jedná. Maladaptivní snění není psychiatrická diagnóza, i když někteří odborníci zastávají názor, že by mělo být. Problém je v tom, že každý člověk bývá někdy myšlenkami jinde, tedy v jinbé realitě, o maladaptivnímmechanismu se pak hovoří tehdy, je-li tímto pacient obtěžován, popřípadě brání-li mu to zacílit pozornost tam, kam je třeba. Podle toho tento problém bývá spojován s nutkavou (obsesivní) úzkostí, to hlavně tehdy,když je tam současně přítomen strach a obavy, což připomíná Váš popis. Dále se podobné stavy mohou vyskytnout v souvislosti s poruchou pozornosti (např. v rámci ADHD, kde nemusí být úzkost a strach) nebo s depresí.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Přiznám se, že s takovýmto typem denního snění nemám osobní zkušenost. Respektive ne se sněním v takovéto intenzitě. Něco podobného slýchám od jedné své velmi blízké kamarádky, ale u ní se jedná spíše o příjemný proces. Popisuje mi to jako formu úniku z reality, která pro ni není tak příjemná jako její snový svět, v němž je vše možné a v němž může být tím, kým být chce. Zároveň se však říká, že se bojí dávat svému snění příliš velký prostor, protože má obavu, že už by se do reality nedokázala nebo nechtěla zpět vrátit. Nevím, jak jste Vy spokojená s realitou svého života. Nakolik Vás váš věžný život těší a naplňuje. A proč má Vaše snění takovouto nutkavou a úzkostnou příchuť. Pokud Vás to natolik obtěžuje a děsí, neváhala bych na Vašem místě vyhledat odbornou psychologickou pomoc. Fenomén snění je fantastická schopnost naší mysli. Moc bych Vám přála, abyste si dokázala tuto schopnost zachovat, ale aby pro Vás nadále nebyla zdrojem stresu. Abyste nalezla způsob, jak se pevněji a bezpečněji ukotvit v realitě. Přeji Vám jen vše dobré a věřím, že se Vám podaří ve Vašem okolí najít někoho, kdo Vám na cestě Vašich snů bude bezpečným průvodcem.


Zpět na seznam