maminka - začíná blouznit

Dobrý den, mám problém s maminkou, má po těžké léčbě rakoviny slepeho střeva, naštěstí vše dopadlo dobře, ale maminka začíná blouznit,že ji někdo chodí do bytu,že ji tam někdo krade a začíná být dost agresivní.. všechny nesnáší. naštěstí mákočky o které se stará a ty má ráda. Maminka je ročník 62 tedy mladá , ale nechce k žádnému doktorovi jít, jaké mám možnosti? nemám tolik času se o nic starat a to i přesto ,že za ní jezdím každý den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, podobné příznaky se objevují při počínající demenci, která je důsledkem poškození mozku, cpž může mít různé příčiny, může zde být i souvislost s nádorovým onemocněním. O psychickém stavu Vaší maminky by měl být rozhodně informován její praktický lékař, popřípadě také onkolog, dochází-li někam na kontroly. Dále viz odpověď peer poradkyně.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Zdá se, že se vaší mamince po závažném onemocnění opravdu zhoršil i psychický stav. Každé závažné onemocnění je pro pacienta spojeno s velkým stresem, který se samozřejmě v celkové psychické kondici odrazí a může způsobit to, že se ozve i nějaké další duševní onemocnění, ke kterému měl člověk dispozice a bez té velké psychické zátěže by jím možná ani neonemocněl. V takovém případě je na místě navštívit psychiatra, obtíže mu podrobně popsat a poradit se o možnostech léčby. Tito lidé však často na své potíže nemají náhled, popírají je a návštěvu lékaře odmítají - stejně jako vaše matka. Pak asi nezbývá než s ní o tom mluvit, projevit o ni obavy a k návštěvě odborníka ji motivovat. Bez jejího souhlasu je možný zásah zvenčí až ve chvíli, kdy by byla přímo nebezpečná sobě, nebo svému okolí. Lze se také poradit s praktikem nebo s nějakou organizací, která pomáhá lidem s duševním onemocněním, pokud něco takového v okolí máte. Držím palce a přeji hodně sil.


Zpět na seznam