Omlouváme se, kapacita naší poradny v této sekci je pro tento měsíc již vyčerpána, není možné vkládat další dotazy. Tato část naší poradny se opět otevře 1.7.2021.

Pokud je váš problém naléhavý, využijte některý z kontaktů zde: Jste v krizi (cmhcd.cz)

Tým poradců Stopstigma.cz


Moc diagnóz

Dobrý den, K psychiatrovi chodím už od mala. Moje první diagnóza byla Porucha sourozenecké rivality, potom anorexie, která přešla do bulimie. Po uzdravení z bulimie mi diagnostikovali poruchu přizpůsobení, disharmonický vývoj osobnosti a depresivně-úzkostnou poruchu.Přijde mi hrozné, kolik mi nalepily diagnóz, když mi ještě nebylo ani 18. Nevím jak se z toho dostat, je to jako bych měla mít za život všechny psychické poruchy co existujou. Také se bojím, že až budu dospělá, dají mi diagnózu hraniční poruchy osobnosti. Myslíte si, že se to stane? Je možné aby byl někdo tak všestranně porouchaný jako já? Nebo nevím, možná jsem hypochondr...
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, psychiatrická diagnostika vychází především z popisu příznaků, často i z odlišného úhlu pohledu, takže se může stát, že potíže pacienta odpovídají více diagnózám. Za nimi pak často stojí jeden hlubší problém, který se projevuje více způsoby. Takže bych se na Vašem místě zaměřil na to, co Vás trápí, k čemuž může dopom oci psychoterapie. Výstižně o tomtéž píše níže naše peer poradkyně.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, možná bych na vašem místě raději obracela pozornost k tomu, co vás v životě tíží, co vám nejde nebo dělá problémy a jak dojít ke zlepšení, aby se vám žilo lépe. Já mám zkušenost nejprve s depresí a po několika letech se k ní přidala i úzkost. Projevy každé z nich byly různé, ale "pěkně" se kombinovaly a dělaly mi ze života peklo. S odstupem času hodnotím jako největší pomoc k tomu, aby se mi žilo lépe, především pravidelnou delší psychoterapii. V rozhovorech s terapeutkou jsem mohla plno věcí o sobě i o životě nejdřív vůbec poprvé zahlédnout, pak pochopit a postupně k nim i měnit svůj přístup. Výsledkem je, že teď mám mnohem víc radosti z obyčejného života, méně se stresuji, víc si sama sebe vážím a celkově jsem spokojenější. Úzkost se sice občas hlásí, ale už vím, co mi na ni pomáhá, nebo aspoň rozumím tomu, že se mi třeba děje něco, k čemu prostě patří a že zase přejde. Moc vám přeji, aby se i vám podařilo najít pomoc a zlepšit svoji kvalitu života.


Zpět na seznam