Možnosti léčby paraonoidní schizofrenie

Dobrý den, v roce 2016 mi byla diagnostikována paranoidní schizofrenie. Žil jsem si ve svém vlastním světě, komunikoval jsem s lidmi i když jsem byl fysicky v místnosti sám, měl jsem různé nadpřirozené vjemy. Byl jsem dvakrát hospitalizován v psychiatrické nemocnici. Po první hospitalizaci jsem měl nasazenou léčbu Zyprexou, po které jsem byl hodně utlumený, ospalý a celkově unavený. Navíc jsem začal velice rychle přibírat na váze. Po domluvě s psychiatričkou mi byla dávka Zyprexy snížena a nasazen k tomu Aripiprazol. Nezaznamenal jsem ale žádné zlepšení. Léky jsem užíval několik let poctivě a pak jsem se rozhodl, že je zkusím vysadit, protože jsem se domníval, že je už nepotřebuji. Ze začátku jsem byl nadšený, protože únava a ospalost pominula, vrátila se mi větší chuť do života, nicméně asi po měsíci se mi znovu vrátily příznaky schizofrenie a skončilo to druhou hospitalizací. V PN mi i přes můj nesouhlas nasadili léčbu depotní injekcí ZypAdhera a po propuštění musím každý měsíc docházet ke své psychiatričce na tuto injekci. Jsem sice stabilizovaný, zvládám i chodit na zkrácený úvazek do práce, ale velká únava a spavost stále přetrvává, navíc mám nadváhu a jsem hodně pasivní, schází mi chuť a motivace něco tvořit, nebo mít nějaký životní cíl. Moje psychiatrička nechce na mojí léčbě momentálně nic měnit. Jaké mám možnosti? Existují i nějaké nové léky, které bych eventuálně mohl vyzkoušet místo injekční léčby? Co potřebuji k tomu, kdybych se rozhodl pro změnu psychiatra?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud Vám není léčba nařízena soudem, neměla by probíhat bez Vašeho souhlasu, k tomu je třeba terapeutický dialog s lékařem. Existují léky, včetně těch depotních, které takový útlum nezpůsobují, mohou mít ale jiné nevýhody. Ke změně psychiatra stačí Vaše rozhodnutí, pak můžete oslovit jiného odborníka. Pokud ve Vašem regionu existuje Centrum duševního zdraví (CDZ), můžete se obrátit tam. Držím palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete své nesnáze a vedlejší účinky při užívání léků na léčbu schizofrenie. Momentálně Vám chybí jiskra a cítíte se utlumený a nejste s medikací spokojen. Na odbornou část ohledně léků Vám odpoví odborník. Za sebe mohu napsat svoji zkušenost s výměnou psychiatra. Pokud Vás vezme jiný lékař do své péče, můžete k němu začít chodit třeba hned. Změnu lékaře limituje pouze zdravotní pojišťovna (změnit lékaře můžete nejdříve po několika měsících docházení) a pak právě to, zda seženete jiného a bude v dostupné vzdálenosti. Pro mě bylo rozhodnutí změnit psychiatra naprosto zásadní v mém zotavování. Díky tomu, že jsem dostala jinou medikaci, byla jsem po několika měsících schopna vstát z postele a jít mezi lidi. Moje lékařka je vzdálená 70 km a mohla jsem ji navštěvovat jen díky tomu, že jsem měla možnost za ní dojíždět. Vím, že pro mnoho lidí je tato vzdálenost již nedostupná. Naše město má 40 tisíc obyvatel a jsou zde pouze tři psychiatři. V čekárně jsem se svojí sociální fobií čekala 3 hodiny (jako objednaná) a kontrolu jsem měla v tom nejhorším období jednou za tři týdny. Při změně lékaře se mi dostalo hospitalizace a po dlouhou dobu kontroly jednou za týden. Což jsem při svých temných myšlenkách považovala za velikou pomoc. Přeji Vám, aby Vám další léčba pomohla a bylo Vám lépe!


Zpět na seznam