nedokážu žít v realitě.

Dobrý den, už dlouhou dobu mě trápí že nedokážu žít v realitě. Například jedu v autě a v té mé "realitě" například jedu na koni a realitu naprosto ignoruju. Nedokážu žít sama ze sebou v té své realitě jsem někdo jiný. Trápí mě že o čemkoliv přemýšlím vše se týká té mé reality. Když se učím představuji si že někdo sedí vedle mě. Často mluvím sama ze sebou a dělám že si z někým povídám. Ale abych to vysvětlila já vím že to realita není ale nedokážu ji vymazat, nedokážu z ní odejít. Jako by to byla závislost které se nemůžu zbavit. Proto se chci zeptat jestli bych měla vyhledat odbornou pomoc. Jestli je to v pořádku?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, svůj vnitřní svět fantazií, představ, denního snění či vnitřních dialogů má každý člověk. Realitu pak více vnímá tehdy, je-li třeba na ni zaměřit pozornost a konat, k čemuž je zapotřebí nějaký podnět. Důležité je, že většinu lidí toto neznepokojuje. Pokud pociťujete obavy na toto téma, je možné to s odborníkem, např. psychologem, konzultovat.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, když tak přemýšlím Vaší otázce, říkám se, že každý více či méně žije ve své vlastní realitě, která je někdy jiná než ta „všeobecně přijímaná“. Já tedy rozhodně ano a myslím, že to nějak patří k lidské existenci. Problém nastává, pokud rozpor mezi subjektivně vnímanou a objektivní realitou narušuje běžný život, pokud člověk začíná nějakým způsobem ohrožovat sebe, nebo své okolí. V mém případě to byly například psychické (někdy dost agresivní) ataky související s mojí diagnózou - bipolární poruchou. Pokud máte s prožíváním své reality potíže, necítíte se ve své situaci komfortně a trápíte se, určitě nebude na škodu vyhledat pomoc odborníka. Myslím, že Vám to pomůže své potíže lépe pochopit a najít způsob, jak je řešit. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam