Nemám radost z těhotenství

Dobrý den, je mi 30 let, v dětství mi byla diagnostikovana generalizovana uzkostna porucha, sociální fobie. Mám problémy se sebevědomím,komunikací a navazováním vztahů. Dlouhodobě jsem užívala asentru, u které jsem měla pocit, že příliš neucinkuje. Žádala jsem současného lékaře o psychoterapie, které mi zamítl, s tím, že mé problémy jsou dané osobnostne a terapie mi nepomůže. Protože se me stavy momentálně zhorsily rozhodla jsem se vyhledat psychologa sama. Žiju s přítelem a dlouho zvažuji, zda mít dítě. Po dítěti jsem nijak zvlášť netoužila a vzhledem k svým problémům jsem se rozhodla pro variantu bezdetnou. V ten stejný moment jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Je to teď 14 dnů, trpím uzkostmi, depresi a mám pocit, že dítě nechci,že nedokážu být matka a dítě milovat. Děsí mě fakt, že si neumim poradit sama se sebou a mam se starat o někoho dalšího. Mám jakýsi vnitřní blok, připadám si sama jak nevyzrale dítě. Na druhou stranu vím, že na potrat nemůžu, nedokázala bych s tím žít a rodina s přítelem by mě zavrhli. Jsem v koncích. Přála bych si, aby se situace změnila, já dítě přijala.. Momentálně to ale vůbec nedokážu.. Prosím o radu...
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mnyslím, že Vaše rozpoložení je naprosto pochopitelné, poté, co jste se rozhodla zůstat bezdětná, přišlo nečekaně těhotenství. Člověk se nemůže rychle "přeprogramovat", myslím ale, že je to pro Vás výzva a Vy se k ní stavíte čelem. Mezi svými pacientkami jsem měl, nebo mám, pár žen, které těhotenství a mateřství hodně posunulo. Co se týká psychoterapie, tak na svého psychiatra v tomhle nemusíte přece spoléhat. U tzv. osobnostních problémů je psychoterapie na místě, je to ale běh na delší trať. Psycholog doporučení psychiatra k výkonu psychoterapie nepotřebuje, tak držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš dotaz mne hodně zasáhl a je mi líto, že si procházíte tak náročným a stresujícím obdobím. Otázky, které si kladete, jsou tak závažné, že není vůbec možné na ně hlouběji reagovat prostřednictvím internetové poradny. Je skvělé, že jste se rozhodla obrátit se na psychologa. Máte v sobě mnoho nejistot a obav a bude vám jistě ku prospěchu, když na jejich zpracovávání nebudete sama. Mám s psychology velmi dobrou zkušenost, opakovaně mi pomohli, když jsem nevěděla kudy kam. Léčím se s úzkostně depresivními obtížemi a rodičovství pro mne byla také obrovská výzva. Přijde mi důležité, abyste na vše, co vás čeká, nebyla sama. Péče o dítě je náročná, ale je to také příležitost získat nový smysl života a zakusit nečekané štěstí a naplnění. Přeji vám jen to nejlepší a hodně sil.


Zpět na seznam