Nemám se ráda. Dospělá dcera mě nesnáší.

Dobrý den, všichni kolem mne, mi říkají, že se musím začít mít ráda. Že se nemám ráda. Už na tu větu začínám být alergická. Buď se všichni domluvili (neznají se), nebo tu větu mám napsanou na čele. Nevím, co s tím. Mají pravdu. Nemám se ráda. Nesnáším se. Jsem k ničemu. Nikdo mě nemá rád. Všichni mě mají plné zuby. Každému na mě, něco vadí. Prý mám na sebe velké nároky a stejné nároky mám i na ostatní. Pro ostatní je to moc. Prosím, poradíte mi něco? Poradíte mi, jak se mám začít mít ráda? Ani vlastní dcera mě nemá ráda. Přitom jsem dělala všechno, jen pro ní. Teď mi vše vyčítá. Snažila jsem se jí vychovat, jak nejlépe jsem uměla. Ale zase je vše špatně. Fakt nevím, jak se mám napravit. Předem děkuji za rady.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to, jak se člověk má či nemá rád se odvíjí od sebepojetí, tedy hluboce zakořeněném vztahu k sobě. S tím souvisí i to, čemu říkáme senehodnocení. Tyto vlastnosti si člověk utváří od dětství a od nich se pak odvíjí i vztah k druhým lidem. Na to, jak se začít mít rád, není jednoduchý recept. Dopomoci k tomu může psychoterapie, která klientovi pomůže si jeho postoje uvědomit a změnit.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Lidé jsou k sobě často velice přísní. A mají na sebe vysoké nároky. Nejsou spokojeni se životem. Sama jsem k něčemu podobnému také spadla. Když jsem musela opustit školu, velice jsem si to vyčítala, i když jsem to v podstatě nemohla ovlivnit. Negativní prožitky, až agrese se u mě hromadila. A také to vyústilo v pocity ohromné nenávisti vůči mé osobě. Říct, mějte se rádi, je hrozně jednoduché. A taky na to bývám alergická. Protože takhle jednoduché to rozhodně není. Mně v tom opravdu velice pomohla individuální terapie. Tam jsem mohla bez obav naplno mluvit. Uvědomit si své pocity a z čeho pramení. Zlepšit fungování v jednotlivých oblastech svého života. Uvolnit ten nahromaděný vztek, který jsem obracela proti sobě. Pomohlo mi, se něčemu určitému věnovat a získat zase pocit úspěchu, radosti. Důležitá je celková pohoda. Podařilo se mi pomalými krůčky realizovat některé své sny a zároveň se snažím uzavřít to, co se prostě nepovedlo a musí se jít jiným směrem. Vůbec vypořádat se se starými démony (třeba zrovna na terapii) mě osvobodilo a hněvu už nebylo tolik. To samé přeji Vám. Hodně sil a hezký den.


Zpět na seznam