Nenávidím se

Proste ja se ve svem vlastnim tele citim jako uplne cizi a vubec mi do sebe nic nezapada. At si na sebe vezmu kalhoty nebo obycejny culik tak si proste stejne prijdu oskliva. A nejvic me stve ze ostatnim lidem umim pomoct jak nejvic muzu a vsem rikam jak je kazdy krasny ale uvnitr sebe si proste rikam,,no jo kazdy je krasny ale az na me ja jsem ta nejosklivejsi" To samy i na vsech skolnich fotkach ta nejosklivejsi. Skolni vylety zas ta nejosklivejsi Ja uz z toho proste nemuzu. A i kdyz ve skole jsem uplne jiny clovek pozitivni usmevavy aktivni tak cestou domu hrozne trpim a vsechno si vycitam to proste nejde.Ta nenávist je úplně posedlá.Nevím asi to nemá cenu řešit nerozumím tomu
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zdá se, že máe problém se sebepojetím, což je hluboce zakořeněný vztah, který si člověk utvoří k sobě samotnému a jehož podstatnou součástí je i sebehodnocení. Od toho se pak odvíji i vztah k druhým. Ten může kolísat od pozitivního naladění s tendencí pomáhat, což může být chápáno jako mechanismus kompenzace sebenenávisti, jako je tomu u Vás, nebo je člověk zmítán střídáním nálad, které se v chování k druhým projevuje ve výsledku spíš negativně. To, že v závěru píšete, že myslíte, že to nemá cenu řešit, může být opět výsledkem negativního postoje k sobě. Já myslím, že tyhle problémy stojí za to řešit, zvlášť pak, když píšete, že tomu nerozumíte. Porozumění je prvním krokem, jak si svůj proces začít uvědomovat a tím ho i změnit. Psychoterapie k tomu může dopomoci.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Popisujete, že si často připadáte jako ta nejošklivější, ale že ve škole se cítíte úplně jinak. Pokud jsem to takto dobře pochopila, chytají vás špatné nálady a nedostatek sebevědomí vždy cestou domů? Asi bych vám poradila obrátit se na psychologickou poradnu, kde byste mohla vše více popsat a v rozhovorech s psychologem byste mohla přijít na to, proč se vaše nálady a nazírání na sebe sama takto mění. Často nestačí jedna návštěva, ale je třeba rozhovorů více. Moc vám držím palce, ať se vám podaří rozklíčovat, proč se takto cítíte a hlavně co se dá dělat pro to, aby to bylo lepší. Můžete zkusit i telefonickou poradnu nebo jakoukoli další možnost, která je pro vás dostupná a kde vás třeba nasměrují dál. Určitě je na vás mnoho pěkného a stačí, abyste si to dokázala uvědomit. Ať se to povede.


Zpět na seznam