nepořádek

Dobrý den, dcera se léčí s paranoidní schizofrenií a nezvládá pořádek ve věcech, stále něco hledá. Nepořádek má skutečně nepředstavitelný, nakupuje velké množství věcí, nic z toho nedává do skříně, ale vše zásadně hází na podlahu. Stále potom něco hledá. Nechce aby jí někdo pomáhal, případně pomáhajícího osočí, že jí něco něco založil, vzal, ztratil. Jak postupovat?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, neschopnost udržet si svůj vnitřní a tím pádem i vnější řád může vyplývat z postižení kognitivních funkcí, k němuž u paranoidní schizofrenie dochází, což se může projevovat vlastnostmi, které níže rozebírá peer poradkyně. I tak je třeba situaci vést k tomu, aby si každý člen rodiny v této oblasti vytvořil své hranice a zároveň se naučil respektovat hranice druhých. Zde je možné se poradit s psychiatrem Vaší dcery, zda by problematiku nešlo ovlivnit terapeuticky, zda ve Vašem regionu jsou dostupné služby zabývající se psychosociální rehabilitací apod.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Není úplně jednoduché posoudit situaci na základě popisu, když Vaši dceru neznám osobně. Domnívám se, že příčinou jejího chování může být jak její onemocnění, tak její osobnostní nastavení. Nejspíše však kombinace obojího. Vážné psychické onemocnění, jakým schizofrenie je, s sebou často nese nesoustředěnost, neschopnost dotahovat věci do konce, únavu a nervozitu, v některých obdobích i depresi. To vše se může navenek projevovat nesystematičností a nepořádkem, nechutí pečovat o prostor kolem sebe apod. Jistá podezíravost se s touto diagnózou samozřejmě také pojí. Sama znáte svou dceru nejlépe a jistě víte, jak s ní jednat. Ale pokud se nedaří domluva, ani nereaguje na nabídnutou pomoc, pak je každá rada drahá. Napadá mne jen vymezit si prostory, kde chcete mít pořádek, a pak nechat dceři její prostor, aby jej obývala tak, jak je toho momentálně schopná - pokud se dokážete smířit s tím, že to nebude dle Vašich představ. Bylo by asi užitečné situaci konzultovat i s ambulantním psychiatrem, který by mohl posoudit, nakolik je její chování projevm nemoci, se kterou se léčí. S lepším vyladěním léčby by se mohla zlepšit i její schopnost udržovat pořádek kolem sebe. Věřím, že se situace upraví a držím Vám palce.


Zpět na seznam