nespavost

Již několik let se léčím s depresí, úzkostí a nespavostí, úžívám eliceu ráno večer rivotlil. Pocity se stále různí, ale již jsem trochu spala. V posledních týdnech jsem přestala spát. Večer jdu v cca 11 hodin spát do tří se převaluji a k ránu se budím každou hodinu, zdají se mě divoké sny. Ráno jsem unavená bolí mě břicho a hlava, mám průjem, je mě na zvracení a to jenom ve dny, kdy jdu do práce. V době volna mi nic neni. V práci mě nic nevadí, aspoň si nejsem vědoma. Po odchodu z domova mě problémy přejdou. Lékař mě léky navýšil a na spaní přidal Mirtozapin. Po něm ráno a celý den mám kocovinu, v práci potřebuju mýt jasnou hlavu. Cítím se stejně jestli léky beru nebo ne, ale trápí mě ta nespavost v noci. Také by mě zajímalo jestli tyto doporučované léky mají nějaký nežádoucí vliv na mozek, bojím se ve stáří rozvoje demence. Děkuji Hela
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, možností, jak ovlivnit spánek je více, jste-li po Mirtazapinu druhý den utlumená, sdělte to především Vašemu lékaři. Máte-li problém jen ve dnech, kdy chodíte do práce, stálo by za to to trochu prozkoumat v psychoterapii. Z léků, které užíváte, může mít na mozek negativní vliv jen rivotril, pokud se užívá dlouhodobě ve vyšších dávkách.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Z Vašeho popisu jsem vyrozuměla, že máte potíže s kvalitou spánku a nespavostí. Napadá mě, zda víte, proč nebo co se změnilo, že v posledních týdnech se objevují tyto potíže. Někdy to může být způsobeno změnou počasí, úplňkem nebo různými situacemi, na které naše tělo může právě ve spánku reagovat, jako by nás něco tížilo, aktuálně není ani jednoduchá situace pandemie. Samozřejmě každý člověk může reagovat jinak na něco jiného. Zkuste si zrekapitulovat poslední týdny, zda tam někde najdete spouštěč, který zhoršil spánek. Také se zmiňujete o rozdílu-dny volna a dny práce. Je možné, že než vyjde člověk z domu ven a vydá se na cestu do práce, tak se dostaví pocity, které popisujete. Možná podpora-zpříjemnit si ten čas než se vydáte do práce (např. hrnek dobré kávy, dobrého čaje, snídaně v klidné a příjemné atmosféře, zaměřit se na nějakou činnost ve dne, která Vás může potěšit nebo udělat radost…), nápadům se meze nekladou. Já osobně se snažím před usnutím, večer připravit tělo na klid, spánek-„uložit se ke spánku“ (omezit práci, funkci mozku, žádná práce na PC, lze číst, poslech klidné či meditační hudby apod.). Mluvíme o spánkové hygieně, která podporuje kvalitu spánku a spánek jako takový. Co se týká dotazu ohledně léky a rozvoj demence. Na Vašem místě bych se asi poradila s lékařem (psychiatrem), který Vám předepisuje léky. Stejně tak mu můžete popsat Vaše pocity při užívání medikace (kocovina, bolesti břicha a hlavy atd.). Doufám, že jsem Vám mohla pomoci a snad v mém popisu najdete inspiraci k podpoře. Přeji hodně štěstí, zdraví, ať se daří, i při spaní.


Zpět na seznam