Nespavost

Dobrý den, trpím na nespavost, 3 měsíce jsem brala zolpiderm, půlku někdy celý denně, ale spím po něm tak max. 3 - 4hodiny, někdy si budim po 2 hodinách a pak zase usnu. Vzhledem k tomu, ze mam doma miminko, jsem neustále vyčerpaná a nedovedu se o něho postarat vlivem nespavosti. Nyní mi doktor předepsal Tisercin, mám ale sileny strach tento lék začít brát. Prý se musí brát večer a má dlouhý dojezd druhý den. Jenže já v noci musím vstanout 1 x k miminku kvůli jídla. Vůbec nevím co mám dělat, psychiatr předepsal ještě AD, ale to neřeší nespavost momentální, bohužel mám i kolapsové stavy z únavy, kdy jen ležím. Prosím zkuste mi poradit? Psychiatr bohužel nechápe, ze s malým miminkem opravdu nemůžu chodit zfetovaná tisercinem.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den u Tisercinu se může stát, že se v noci neprobudíte a má opravdudlouhý dojezd, Jsou antidepresiva, která podporují spánek a nemají takový "dojezd". Zoplpidem je hypnotikum, které má pomoci usnout, jeho účinek je krátký, navíc se na něj může vytvořit návyk.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Rozumím vašim obtížím - sama jsem matkou dvou malých dětí, které mají dlouhodobě potíže se spánkem a často jsme tak v noci všichni vzhůru a druhý den padám vyčerpáním. Vím tedy, jak je těžké pečovat o dítě a sama být mnohdy na pokraji sil. Já z pozice peer poradce nemohu nijak radit k účinkům předepsané medikace. Chápu, že máte obavu, jak budete na předepsaný lék reagovat. Na druhou stranu nelze vycházet jen z toho, co si člověk přečte v příbalovém letáku, protože mnohdy se tak silné vedlejší účinky nemusí u vás vůbec projevit a je třeba vyzkoušet lék "na vlastní kůži". Nevím, zda jste na péči o miminko sama, ale možná by vám během zavádění léku mohl někdo z rodiny nebo z blízkého okolí dočasně s péčí o dítě více pomáhat a být v záloze, pokud by vám nebylo dobře? Vždy je důležité se na všem s psychiatrem domlouvat. Naznačujete, že nebere vážně vaše obavy. Pokud by vaše důvěra v lékaře byla dlouhodobě malá, zvážila bych třeba i změnu psychiatra za jiného, u kterého by jste se mohla cítit lépe přijata a vyslyšena. Držím palce a přeji hodně sil.


Zpět na seznam