Nespavosť

Dobrý deň, Vo veku 46 som prvý krát trpela nespavosťou v roku 2016, užívala som Citalec. To isté sa zopakovalo v roku 2019, vtedy som užívala Cipralex. (depresívnoúskostná porucha). V roku 2021 mi bola vyoperovaná štítna žľaza a asi 2 mesiace po operácii nespavosť,bola som predávkovaná euthyroxom, po úprave dávkovania nespavosť ustúpila, Xanax vysadený. V súčasnosti znova nespavosť asi 6 týždňov. Mám podstúpiť vákuovú mamotómiu, asi ma táto správa rozrušila. Užívala som Sertralin s Xanaxom, Sertralin asi vyvolal nepokoj, išla som na urgent, dali mi Apaurin, diagnóza iná úzkostná porucha a iná afektívna porucha, zmenené AD na Mirzaten 15 mg a Xanax SR 0,5 3-krát denne. Mirtazen som užívala 2 týždne,spánok lepší, ale prerušovaný. Cítila som sa omnoho lepšie, ako keď sa nevyspím – vtedy ma cez deň prenasleduje okrem únavy aj úzkosť. Predpokladala som, že mi psychiatrička predpíše vyššiu dávku Mirzatenu, ale ona po tých dvoch týždňoch vyhodnotila, že mi nepomáha a zmenila diagnózu na bipolárnu poruchu a mám užívať Xanax a Depakine Chrono. Povedala mi len toľko, že ten Depakine bude postupne navyšovať. Bola som prekvapená tou diagnózou bipolárnej poruchy. Stratila som dôveru v lekárku. Keď mi predpisovala Depakine, podotkla, vraj aby som znovu nemusela ísť na urgent. Mám zmeniť psychiatričku, alebo neviem vyhodnotiť môj stav? Pomôže Depakine na nespavosť? Ďakujem za Vašu odpoveď a trpezlivosť pri čítaní
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Depakine není lék na nespavost, v psychiatrii se používá jako stabilizátor nálady, což někdy může vést ke zlepšení spánku. V dnešní době, pokud nedůvěřujete závěrům Vašeho psychiatra, je možné se objednat k jinému, buď jen jako tzv. second opinion (názor jiného specialisty) a podle výsledku se zařídit dále.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za dotaz do naší poradny. Z Vašeho popisu můžu vyčíst, že v průběhu léčení nespavosti docházelo ke změnám medikace a diagnóz. Asi v čem chcete podpořit je dotaz, zda změnit psychiatričku nebo zvykání na jiné léky a jak vyléčit nespavost, pokud se nemýlím. Poněvadž nejsem odborník na léky, tak se s Vámi mohu podělit o mé zkušenosti. Sama užívám psychiatrické léky, jiné než Vy, takže neznám účinky. Když mi můj psychiatr měnil medikaci, tak jsme probírali i mé obavy, vzala jsem svou odvahu a sdílela i své pocity- proč měníme léky, jaké účinky mohou přinést apod. Myslím, že je důležité, aby se člověk cítil i bezpečně, s důvěrou se obracel na lékaře ve „vzájemné spolupráci“, když bereme léky na bolavou duši, jsme citliví nebo se snažíme zmírnit naše starosti a trápení. A právě odborník (psychiatr, psycholog, praktický lékař) nám může nabídnout potřebnou podporu, provázet nás procesem léčby apod.. Ke svému lékaři (psychiatrovi) mám důvěru, vím, že s dotazy ohledně léků nebo léčby se na něj mohu obrátit a tím se cítím i bezpečně v užívání léků. Proto mě mrzí, že si nejste jistá svou psychiatričkou. Snad je možno, si s ní promluvit, odvážně sdílet i Vaše pocity a nejistoty, tzv. „vyčistit vztah odborník a klient“. Otázku ohledně léku Depakine, nespavost asi přenechám nejlépe kolegovi v poradně, odborníkovi-lékaři, který Vám nejspíše doporučí něco vhodného. Držím Vám palce, ať se daří. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam