Nespavost,uzskosti,

Dobrý den,prosil bych touhle cestou o radu.Trpim nespavosti pár let,občas při cestách si vemu hypnoptika-zolpiden.Abych aspoň trochu se prospal.Před 5 měsíci se u mne po pár dnech špatného spani,kde nezabral ani zolpiden,se mne udělalo moc špatně v noci,silná úzskost,špatné dychání,nevolnost,ta přetrvala i přes den. Bylo to strašné obdobi.tři měsíce jsem se tak trápil a pak navštivil psychiatra. Nasadil mne trittico 150,postupně jsem to zvyšoval.Měl jsem plno NU,ale spánek se trochu upravil.Je to již 6 týdnů co ho beru a poslední týden se mne opět vrátily stavy úzskosti,nevolnost,nespavost,tak si vemu k tomu diazepan,trochu mne to zklidni a pak usnu aspoň na chvili.Jenže jsem unaveny přes den,je mne špatně,K doktorovi jdu až za měsíc,tak nevim zdali mám ještě vydržet ty NU,zda se to nesrovna?Moje OL mne řekla,že to trvá i dva,tři měsíce než leky sednou,at to vydržim.Poradte mne prosim a kdyby mne vyměnil leky,tak znova by byli ty nežadoucí učinky? Děkuji za pochopeni
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, trápí-li Vás úzkosti, pak je tady co se týká antidepresiv celá řada řešení a je třeba to s psychiatrem probrat. Trittico spánek podporuje, ale může se stát, že na zvládnutí úzkostných stavů stačit nemusí. Diazepam je lék, který úzkost potlačuje poměrně rychle , ale jako dlouhodobé řešení to není dobrá volba, protože si na něj člověk může zvyknout. Je pravda, že antidepreiva zabírají v řádu týdnů, ale pakliže se stav 6 týdnů vůbec nelepší, stojí za to se zamyslet nas tím, zda léčbu neupravit. U úzkostí se také třeba zvážit vhodnost psychoterapie.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Když jsem začala trpět úzkostmi a nespavostí, také jsem začala na radu psychiatričky užívat Trittico a spánek se na tři měsíce zlepšil. Pak jsem se ale cítila, jako by účinek léků vymizel a dostala jsem na spaní lék s účinnou látkou Quetiapin. Ten si podle svého stavu můžu mírně upravovat na silnější či slabší dávku. Měla jsem v posledních letech i několikaměsíční období, kdy jsem ho nepotřebovala vůbec. Nežádoucími účinky jsem trpěla u všech kombinací, které jsem brala, a vzhledem k mé rezistenci na farmaka jich bylo mnoho. Nejhorší jsou pro mě první dva týdny užívání nového léku, pak se nežádoucí účinky zmírňují a během šesti týdnů se s léky srovnám natolik, že mohu normálně fungovat. Doporučila bych Vám navštívit psychiatra, který Vám medikaci upraví tak, aby Vám bylo lépe. Velmi mi také pomohla psychoterapie, kterou považuji za nezbytnou součást své léčby. Přeji Vám vše dobré!


Zpět na seznam