neurol1

Užívám neurol1,přes 20let 3-6tbl.denně +fevarin 100,chtěla bych se zbavit závislosti na neurolu ale psychiatr říká že to mám navždy a nejde to,nyní je mi 50let a už to psychicky nezvládám deprese jsou stále horší a několik let nemůžu spát,starám se sama o postiženého syna/23/a chtěla bych se této závislosti zbavit,můžete mi prosím poradit,velmi děkuji Dagmar
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, letité užívání až 6mg Neurolu denně jistě optimální není, navíc když se Vaše potíže zhoršují. Organismus si totiž může k alprazolamu (látce v Neurolu obsažené) vytvořit toleranci, což znamená, že dávka, která dříve stačila, již nemá žádoucí účinek a pacient (někdy i jeho lékař) má tendenci ji navyšovat. Vysazování Neurolu a jemu příbuzných sedativ musí probíhat postupně a mělo by být koordinováno lékařem. Většinou se na začátku vysazování stanoví pevná dávka, která pacientovi ještě stačí a kterou by neměl překročit (je tedy třeba ustoupit od volného režimu, kdy si lék pacient dávkuje podle potřeby v určitém rozmezí). Od té se pak postupně ubírá, u letitého návyku velmi pomalu, třeba 0.5 mg po týdnu, někdy i po delší době. Zároveň s tím je ale třeba myslet na to, jak upravit antidepresivní medikaci tak, aby postupně "převzala" úlohu sedativ, popřípadě ordinovat sedativa, u kterých závislost nevzniká. K tomu je právě třeba asistence lékaře. Někdy je k tomu zapotřebí i hospitalizace, pravidlo to ale být nemusí. Při náhlém nebo příliš rychlém vysazení hrozí tzv. rebound fenomén, což je návrat potíží (úzkost, třes, křeče), které mohou být ještě silnější než ty, pro které byl lék kdysi nasazen. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Dagmar. Vím, že u těžších závislostí na Neurolu někdy pomůže hospitalizace na psychiatrii za účelem odvyknutí. Taková hospitalizace by byla jistě dobrovolná. Píšete však, že sama pečujete o postiženého syna. Napadá mě, zda by v případě hospitalizace bylo možné využít některou ze sociálních služeb, tzv. odlehčovacích, které by vám mohli na přechodnou dobu o syna pečovat. Můžete zkusit pátrat. Ještě mě napadá, jestli by nešlo Neurol nahradit jiným lékem na úzkosti, ale v tom Vám více poradí náš poradce MUDr. Příhoda, nebo i jiný lékař. Držím Vám pěsti. 


Zpět na seznam