Nevhodne chování psychiatra? Část 1

Dobrý den, od jara se léčim s depresi v jednom centru v Praze na psychiatrii. V tom samém zařízení navštěvuji i psychologa. Od počátku léčby mám rozporuplne pocity z lékařky a to z důvodu občas nevhodných výroků a poznamek. Nejprve jsem její specifické, ne příliš adekvátní výroky tolerovala, s tím, že jsem si říkala, že každý lekar má asi trochu jiný způsob komunikace s klienty, podle sve povahy. Vcera jsem ale z ordinace odcházela velmi rozhozena. Už v minulosti jsme měla s lekarkou trochu neschodu v to, že jsem uvedla, že piji skleničku vína denně, lékařka si poznamenala, že piji láhev vína denně. A pri pristi návštěvě ordinace si nenechala ode mne vysvětlit, že se zřejmě přeslechla. Včera se lékařka podivovala, že nechci docházet na skupinovou terapii, prohazovala, že tedy nic pro zlepšení svého stavu nedělám, jen piji víno. A že co se mnou, jedině svázat a přinutit.Docela se mě to dotklo, usla jsem kus cesty, která nebyla vůbec lehka, vzdělávám se, přemýšlím nad tim, co mě do takového psychického stavu přivedlo, snažím se sportovat, to vše podle svých možností. Lekarka si dale nenechala vysvětlit, že kromě deprese se léčim s CFS a je pro mě obtížné po práci mít ještě nějakou aktivitu, jedine co mi na CFS pomaha jsou rezimova opatreni.CFS prý podle lékařky ale neexistuje. Kdyz jsem na tom byla z počátku hodně špatně a moc nekomunikovala, ale zmínila se, že ziji sama a cítim se sama, tak zase prohodila, koho bych jako chtěla, stejně bych si s dotyčným nepokecala. 
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, psychiatr by měl pacienta vyslechnout, pokusit se pochopit jeho názor (to neznamená, že s ním musí souhlasít) a neměl by pacienta urážet nebo zraňovat. Měl by také pacienta umět přijmout od pacienta sdělení, že ´mu určité komentáře nedělají dobře a zařídit se podle toho. Nevím, jak centrum, kam chodíte funguje, ale pacient by měl mít možnost změnit psychiatra aniž by opouštěl také psychoterapeuta. Elontril má preskripční omezení, nicméně praktik jej může předepsat, pokud si jej pacient uradí (nehradí to zdravotní pojišťovna).
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, dovedu si moc dobře představit, jak nevhodné poznámky lékaře dokážou klienta rozhodit a vůbec se vám nedivím, že přemýšlíte o změně. Jak ale sama píšete, někdy je složité změnu udělat. Vidím jako velmi dobré, že máte i psycholožku a s tou jste spokojená. První, co mě napadá, že právě s ní byste měla rozebírat pocity, které ve vás poznámky lékařky vyvolávají a jak se s nimi vyrovnat, případně jak na ně reagovat. Vlastně to může být dobrý nácvik jak být připravena na různá nedorozumění od lidí obecně. Nebojte se toho, že jde vlastně o kolegyně, vždyť budete mluvit o svých pocitech, ne podávat stížnost. Já jsem měla štěstí, že i s psychiatrem jsem mohla promluvit kromě léků trochu víc o tom, jak se cítím a co se mi v životě děje, ale daleko víc návštěv a rozhovorů jsem měla s psychoterapeutkou, ta pro mě byla hlavní léčbou z deprese. Vím od kolegů, že mnoho lékařů stihne s pacientem jen probrat léky během pár minut - a pokud máte na to ostatní psychologa, nemusí to být špatně. Proto bych na vašem místě rozhovory s lékařkou trochu redukovala s tím, že vám velmi pomáhají rozhovory s psycholožkou, kde třeba proberete i možnost skupinové terapie. Možná se na ni teď necítíte, ale do budoucnosti bych ji být vámi nezavrhovala. Pro mě byla docela užitečná, člověk pozná, že i ostatní mají své problémy, ač na to vůbec nevypadají, dostane tam užitečné postřehy a může pochopit, proč si někdy s ostatními lidmi nerozumí nebo z nich má obavy, zkrátka mně skupina taky hodně pomohla a třeba by mohla i vám. Podle své zkušenosti s depresí a jak se z ní dostat se mi zdá, že jdete velmi dobrou cestou. Nenechejte si ji otrávit. Moc vám přeji, ať vás přivede k životní spokojenosti.


Zpět na seznam