Obava z nemoci

Dobrý den, mám velkou obavu z nemoci ALS, již skoro rok, přečetla jsem si o ní a pak mi začaly škubat ve svalech i jsem měla přechodnou poruchu polykání, bála jsem se polknout, že se zakuckám, nyní jsem četla, že nemoc může začínat zakopáváním, dávala jsem si tedy velký pozor, aby se tak nestalo, nyní mám pocit divné jakoby ztuhlé chůze v křeči, stále s obavou, že někde zakopnu, je možné si takto navodit poruchu chůze? Jinak beru Argofan, Lexaurin občas.Neurolog mě vyšetřil - ok. mě zaskočilo to, že teď opravdu takto zvláštně chodím, zda se i to dá vsugerovat. Díky moc za radu.Na psychiatrii mám kontrolu až za 19 dní. Děkuji Aneta
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážená Aneto, úzkost a strach mohou být doprovázeny nejrůznějšími tělesnými potížemi a napodobovat jimi tělesná onemocnění, některé akutní přidružené projevy popisuje peer poradkyně, pak jsou také nejrůznější symptomy dlouhodobé. Jak také správně peer poradkyně odpovídá, při léčbě podobných potíží má krom farmakoterapie také velký význam psychoterapie.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám vlastní zkušenost s úzkostnou poruchou, která dokáže přivodit skutečně nesnesitelné stavy, a něco z vašeho popisu mi také připadá známé: měla jsem období, kdy jsem po smrtelné nemoci ve velmi blízké rodině taky začala pociťovat obavy z této nemoci u sebe. Čím víc jsem myšlenky na tuto nemoc zaháněla, tím víc se mi zdálo, že nevysvětlitelné pocity v mém těle musí být její příznaky. Myslím, že i u vás by právě soustředění na jeden konkrétní příznak, o kterém jste právě četla, mohlo "jako začarovaně" přesně tento příznak (původně nevinné škobrtnutí) zesilovat a navozovat. Vyšetření na neurologii by určitě odhalilo příznaky ALS. Úzkost může být skutečně tak intenzivní, že máme stažené hrdlo a těžko se dýchá, polyká, i to, že chodíme jako ochrnutí, doslova jako v tom rčení "zcepenět hrůzou". Nebojte, nejste v tom sama, je nás mnoho, kdo máme podobné potíže. Zkuste myslet na to, že i vy to zvládnete a proberte vše na kontrole se svým psychiatrem včetně toho, zda by kromě léků nedoporučil nějakou psychoterapii. Držím palce.


Zpět na seznam