OCD bez léků ?

Dobrý den, již jsem bez nápadu, jak pomoci dceři, proto se obracím s prosbou o radu. V 16 letech ji byla diagnostikována OCD a začala užívat léky. Byla i na léčení, ale jako plnoletá měla možnost léčbu předčasně ukončit a odjet domů. Léky užívala a chodila na občasné terapie do 25 let. S přítelem se domluvili, že léky vysadí, protože chtěli dítě. Před rokem se narodila holčička, dcera nemoc zvládala s velkými potížemi, až do dnešní doby, kdy se umývá až 80x denně, má velkou spotřebu hyg.a čistících prostředků a většinu času tráví v koupelně. Jsme v denním telef.kontaktu, dcera se snaží, ale na léky nechce přistoupit. Pomohla by ji hospitalizace a musela by užívat léky? Snaží se pevnou vůlí tuto nemoc odbourat, ale mám pocit, že je to čím dál tím horší. Děkuji moc za radu. P.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím, že u takto rozvinuté OCD je farmakoterapie zcela na místě, nevím, proč ji Vaše dcera tak vehementně odmítá. Antidepresiva, která se v léčbě OCD používají, jsou většinou pacienty snášena dobře. Po zvládnutí těch nejakutnějších potíží lzee dávkování snížit. Psychoterapie by měla být další součástí léčby, v případě OCD se uplatňuje kognitivně behaviorální terapie. Na léčbu této poruchy se specializuje např. NUDZ v Klecanech u Prahy, kde Vám pohou poskytnout podrobnější informace.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám svoji vlastní zkušenost s touto poruchou, ale vím, že dokáže ze života udělat peklo, a to jak postiženému, tak jeho blízkým. Dobrá zpráva je, že se porucha dá léčit. Na internetu se dá stáhnout velmi dobrá příručka od MUDr. Jána Praško, kde je vše vysvětleno. Podle mé vlastní zkušenosti s úzkostně-depresivní poruchou soudím, že jen silou vůle se úzkostné poruchy odbourat nedají, mně osobně pomohla především psychoterapie, ale dlouhodobá a pravidelná (každý týden). Rozumím vaší dceři, že se brání lékům, samy o sobě bez změny myšlení nestačí, ale jsou velkou pomocí k tomu, aby člověk v terapii vydržel a měl trpělivost s delší léčbou. Alespoň tak to bylo u mě, součet léků a terapie mi pomohl poruchu dostat na intenzitu, se kterou se mi žije naprosto spokojeně (občas si musím hlídat míru stresu a nemůžu si dovolit vypětí jako kdysi před poruchou, ale jinak už úzkost můj život skoro neomezuje). Moc přeji vaší dceři, aby i ona našla cestu, jak poruchu zvládnout.


Zpět na seznam