Odborné vyšetrenia

Dobrý deň, pán doktor, píšem lebo som už roky liečená na ťažkú depresiu cca od 15 r. od roku 2009 teraz mám 25 rokov, prevažne som ako tak fungovala na liekoch citalopram/escitalopram, pokusy o vysadenie boli bezúspešné. Nebaví ma už ďalej fungovať s takouto život obmedzujúcou chorobou, tak som sa rozhodla zobrať chorobu do vlastných rúk a nechať si spraviť vyšetrenia, ktoré by mohli vylúčiť psychiatrickú diagnózu len problém je, že neviem odkial začať, neviem aké vyšetrenia by som mala absolvovať aby sa mohla vylúčiť psychiatrická diagnóza tak som sa rozhodla obrátiť na Vás, či by ste mi nevedeli nejako v tomto poradiť.Ďakujem.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, abych se přiznal, Vašemu dotazu úplně nerozumím. Depresi můžeme chápat jako chorobný stav mysli, který má typické projevy. Je to především pocit beznaděje a bezvýchodnosti, pokleslá až chorobně smutná nálada, ztráta schopnosti prožívat pozitivní emoce, úzkost, často myšlenky na sebevraždu. K tomu se často přidávají poruchy spánku, koncentrace, někdy i různé tělesné potíže apod. Ke stanovení diagnózy deprese stačí, když zaznamenáme výše uvedené potíže. Pakliže ustoupí, říkáme, že deprese odezněla, lidově řečeno "je pryč". Pakliže se vrací, hovoříme o periodické depresi. Někdy potřebujeme diagnózu upřesnit podrobným psychologickým vyšetřením. Deprese se většinou vyskytuje jako samostatná porucha, která nemá jasné a jednoduché vysvětlení, nebo se přidává jako doprovodný stav u různých chronických tělesných onemocněních.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jak píše pan doktor, deprese sama o sobě je psychiatrické onemocnění a tak by mělo smysl spíše zjišťovat, zda máte správně stanovenou diagnózu, po případě se nechat vyšetřit i tělesně, zda netrpíte nějakou nemocí, kterou doprovází deprese. Hodně lidí v současnosti nežije úplně zdravě a ví se, že na psychické obtíže kromě léků a terapie pomáhá i upravit životní styl. Více se hýbat, zdravě jíst, dopřát si dostatek spánku, apod. Zkrátka se o sebe starat. Mnoho lidí se také málo vystavuje slunečnímu světlu a co se deprese týče, někdy pomůže i to, pokud jste přes den venku, může být i pod mrakem, ale je to lepší, než když jste zavřená celý den. Taková terapie se neprojeví hned, ale až za nějakou dobu. V každém, případě držím palce. Chápu, že Vás to nebaví, často ani mně, ale nakonec nám nezbývá, než se s tím poprat dle svých sil a možností.


Zpět na seznam