Okulorogická krize a neklid

Dobrý den, od svých 19ti let se léčím se schizofrenii. Pokud užívám léky, nemám žádné pozitivní a nejspíš ani negativní příznaky nemoci. Mým problém je silný neklid, pokud léky užívám. Zpočátku s timto neklidem byla spojena i okulorogická krize, přetáčeli se mi oční bulvy směrem nahoru. Dostal jsem po pár letech akineton a tento problém byl vyřešen. Co mi však zůstalo je ten hnusný až záchvatový pocit v hlavě. Hrajou mi hlavně písničky a nemohu to zastavit, opakuji se mi věci které jsem někdy slyšel, sám si pro sebe odpovídám..Někdy to přijde ze zátěže byť malé, někdy to nevyvolá žádná příčina. Pomůže mi až spánek nebo větší dávka rivotrilu. Částečný neklid tohoto druhu mám během celého dne. Dá se to vydržet ale je to krajně nepříjemné. Nechal jsem se kvuli tomuto problému objednat na výměnu prášku pod dohledem lékaře. Užíval jsem předtim Zalastu, Invegu, Kventiax. Nyní jsem dostal Rxulti s účinnou látkou brexipiprazol. Myslíte, že toto je řešení? Do jaké míry může tento lék působit na mé sexuální funkce? A je ještě nejáká jiná možnost, jak vyřešit můj problém? Děkuji za odpověď i čas, který věnujete lidem. M
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jde o poměrně nové antipsychotikum, které by mělo krom psychózy pozitivně ovlivnit i náladu, tolerováno bývá dobře. To, co popisujete, vypadá zčásti také jako nutkavost. Zde se mohou uplatňovat některá antidepresiva, ale to je na zvážení Vašeho psychiatra. počkal bych, jak se rozvine účinek nového léku.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám vlastní zkušenost s vaší diagnózou, ale od kolegů vím, že to chce někdy i delší trpělivost, než se podaří najít ideální kombinaci i dávku léků tak, aby měl člověk co největší úlevu při minimu nežádoucích účinků. A také to, že na každého účinkují léky jinak a nejde jen spoléhat na jejich údajné účinky, ale zkoušet to "na vlastní kůži". Proto je určitě dobré, že o změně léků mluvíte se svým lékařem. Z vlastní zkušenosti vám mohu potvrdit, že je veliká výhoda mít lékaře, ke kterému máte důvěru, se kterým můžete mluvit otevřeně a který vaše námitky na některý lék bere vážně a i on má trpělivost společně s vámi hledat ideální kombinaci. V tom vám držím palce, ať se to podaří. Připadá mi důležité zdůraznit ale i to, co sám píšete - že někdy přijdou potíže po větším vypětí a někdy na ně pomůže hlavně spánek. To asi platí pro nás všechny, kdo máme zkušenost s psychickými potížemi, že si míru únavy a stresu musíme hlídat. A že někdy si ani člověk neuvědomuje, jak moc ho některé věci přetěžují. Možná se to děje i vám a třeba by pomohlo věnovat pozornost i tomu. Ale s tím už asi máte taky zkušenost. Tak hodně štěstí s vyladěním léků!


Zpět na seznam