Olanzapin - zvýšená chuť k jídlu

Dobrý den, užívám teď nově Olanzapin,30mg,asi 1 měsíc.Mám po něm trochu zvýšenou chuť k jídlu. Napsali by jste mi prosím,jak bych to mohla zlepšit?Asi také někdo z peerů,kdo Olanzapin užívá.Ještě tedy beru Sulpirol a Citalec. Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, po olanzapinu se zvýšená chuť k jídlu vyskytuje poměrně často a lékař by na to měl pacienta upozornit, protože může dojít k nárůstu hmotnosti. Je dobře, že jste u sebe zvýšenou chuť k jídlu zaregistrovala. Bojovat s tím můžete tak, že budete dodržovat životosprávu spočívající v tom, že se vyhnete vysoce kalorické stravě, která obsahuje hodně tuků a cukrů, budete snažit se nepřejídat, nekonzumovat jídlo na noc, budete pěstovat pohyb a cvičení a sledovat, zda nepřibíráte. S tímto může pomoci též nutriční terapeut. Pokud to bude bez úspěchu, měl by to Váš psychiatr vědět, aby zvážil, zda je možné medikaci upravit. Také je dobré čas od času sledovat některé laboratorní ukazatele, jako hladinu glukózy a krevních tuků (cholesterol, triglyceridy), což by měl Váš lékař zajistit.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Olanzapin jsem užívala a také jsem tehdy přibrala. Zprvu jsem si to neuvědomila, ale díky většímu pocitu hladu jsem jedla větší porce a přibírala jsem. Jakmile jsem se začala více hlídat, byl nárůst hmotnosti přijatelný. Složitější to bylo při užívání Mirtazapinu, kdy jsem mívala doslova "vlčí hlad" a naprosto vymizel pocit nasycení. I když jsem se přejedla k prasknutí, stále jsem měla obrovský hlad. Ve srovnání s Olanzapinem to bylo těžko ovlivnitelné. Pokud by i přes všechnu snahu šla váha stále nahoru, zkonzultujte s lékařem možnou změnu medikace. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam