Olpinat na úzksostné poruchy?

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na mojí novou medikaci. Od 19 let jsem užíval zoloft 50mg na úzkostnou poruchu, kterou mi zjistili při poruše štítné žlázy. Po 10 letech užívání jsem jej minulý rok vysadil s přesvědčením že už to zvládnu, což byl velký omyl a v listopadu mě přepadla ataka. S vědomím paní doktorky jsem nasadil zoloft zpet, po 25mg až na 125mg. Včera jsem paní doktorce řekl že je to lepší ale že jsem pořád značně neklidný, cítím vnitřní třes. Přidala mi olpinat 5mg, což mě při přečtení letáku velice vyděsilo. Píší, že se užívá k léčbě schizofrenie nebo bipolární poruchy. Já nikdy neměl žádnou mánii, žádné vidiny ani nic podobného. Drogy jsem nikdy nezkoušel. Z literatury kterou jsem si k úzkostem přečetl jsem čekal změnu antidepresiv. Tahle nová léčba mě velice zneklidňuje, přesto jsem si olpinat vzal protože si nemyslím že jsem znalejší než paní psycholožka. Přesto mě to leží v hlavě proč právě tahle medikace. Velmi vám děkuji za odpověď, hezký den
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Olpinat obsahuje látku olanzapin. Máte pravdu, že jde o antipsychotikum, které se používá při léčbě schizofrenie, ale v malých dávkách, což 5mg je, se používá i při léčbě úzkostně depresivních stavů, zejména tehdy, kdy antidepresiva nezabírají tak, jak bychom očekávali. Konzultujte to s Vaším psychiatrem. Při léčbě úzkostí je také důležitou součástí léčby psychoterapie.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Otázka medikace je především na Vaší paní doktorce. Jenom přece Vás zná nejlépe, ví, co by Vám mohlo fungovat. Příbalové letáky někdy dost straší, ale realita není tak doslovná. Indikace léků není tak striktní. Já naopak trpím psychózou, ale beru i antidepresiva. Navíc 5mg Olanzapinu je nízká podpůrná dávka. Přeji hezký den.


Zpět na seznam