Otázka

Dobrý den, uz tri mesiace trpim úzkosťou poruchov, boli mi menené lieky, teraz uzivam Escital 15mg ráno a vecer pól tabletky Mirzaten. Ako podporu som mala Oxazepam. Začali mi ale panické ataky a na tie mi oxazepam nepomáhal. Stav od začiatku liečby sa zlepšil, ale stále mam telesne prejavy a neviem ci je to mozne z psychiky. Páli ma na hrudníku, aj mávam miernu bolesť na ľavej strane hrudníka, ci uz po rebrami alebo pod prsnym svalom, stále ma tam pali a pálenie prechádza aj do rúk hlavne do ľavej a nôh. Bola som aj na EKG aj ct hrudníka, to bolo v poriadku, ale stále mam tieto pálenia, tlaky, ktoré ma velmi znervózňuje a vyvolávajú vo mne paniku, tras, nechutenstvo. Hlavu mam jak na vode.Takze si dám lexaurin, ktorý ma trochu ukľudní. Moja otázka je ci toto pálenie a tlaky ci pichanie na hrudi mozem mat stále aj ked uz beriem antidepresíva 2-3mesiace. To pichanie v hrudníku mi začalo asi pred piatimi týždňami, tri dni po ockovani. Pálenie som mala len v rukách a nohách od začiatku úzkosti, teraz hlavne na hrudi. Dakujem za odpoved.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, o úzkostných poruchách je známé to, že u řady pacientů vykazují tzv. somatické koreláty, tedy nepříjemné těesné pocity, které pacienta nadále zúskostňují. Někdy přetrvávají dlouhou dobu, někdy jsou dokonce prvním příznakem poruchy. Často jsou orientovány do oblasti hrudníku, a pálení a brnění k nim může patřit. K plnému rozvoji účinku antidepresiv může doojít až po mnoha týdnech, myslím, že je u Vás důležitý fakt, že alespoň částečné zlepšení se dostavilo. Je zde třeba trpělivosti, také zvážit, zda by Vám spolu s antidepresivy neprospěla také psychologická léčba, tedy psychoterapie.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Bohužel, já sama nemám osobní zkušenost s úzkostnou poruchou. Nemohu Vám tedy říci, co pomohlo mě . Dokáži si představit Vaše obavy o své zdraví. Myslím, že nejistota neprospívá k psychické pohodě. Domnívám se, že symptomy, které popisujete mohou souviset s Vaší diagnózou. V praxi peer konzultanta jsem se setkala s lidmi, kteří úzkostnou poruchou trpí. Většinou dochází na psychoterapii a užívají léky. K lepší psychické pohodě můžete přispět i Vy sama. Někomu zabere relaxace a snížení stresu. Někomu pomáhá proti úzkosti slovní ujišťování, někomu muzika, dechová či svalová cvičení proti úzkosti. Být já na Vašem místě vyzkoušela bych , co zabírá na mě. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam