Otcova demence

Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičů. Mamince je78 let a otci je 83 let. Začala se u něho asi projevovat stařecká demence. To, že si často nepamatuje, co řekl, mi napíšete, že je asi v jeho věku normální. Ale začal psychicky trápit maminku. Vydedukoval si, že má poměr s jedním členem naší rodiny. Když má telefon, říká jí, že si telefonuje s ním, že dostává dárečky, že si s ním špitá...Situace v rodině je napjatá, nevíme už, jak se k otci máme chovat, máme obavy z návstěv. Snažili jsme se mu to vymluvit. Opáčil na to, že on nic, ale po čase opět začne. Maminka je psychicky na dně, nespí. Obvodní lékařka mu dala žádanku na psychiatrii, ale to zase obviňuje maminku, že ho chce nechat zavřít do blázince, takže nikam nešel a nikdo z rodiny ho na vyšetření nemůže dostat. Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, demence se takhle projevovat může a důležité je neustupovat, k psychiatrovi se můžete objednat a doprovodit ho tam, celá rodina. Žárlivecké bludy nemá smysl vyvracet. Pomoci může také neurolog. Typ demence je třeba napřed diagnostikovat a poté zvážit léčbu, která ji může zpomalit. Praktička Vám může b ýt v motivaci nápomocná. Cenné rady dává také peer poradkyně.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za dotaz do naší poradny. Chápu, jak asi napjatá a náročná situace pro všechny zúčastněné u Vás doma panuje. Osobní zkušenost přímo s takovým člověkem v rodině nemám. Proto asi mohu poradit jen v omezené míře. Pod pojmem stařecká demence si představuji zapomínání, např. kam si člověk odložil nějakou věc, nebo senior nepoznává své blízké. Ale Vám asi dělá starosti spíše chování a jednání otce vůči Vaší mamince a blízkému okolí. Není neobvyklé, že při stařecké demenci může dojít ke změně osobnosti a chování. Nepíšete, zda u otce byla stařecká demence potvrzena odborníkem (lékařem). Pokud je to alespoň trochu možné, snažila bych se poradit s odborníkem (lékařem), případně nechat provést preventivní prohlídku. Poté, podle výsledku prohlídky se mohou podniknout další možné kroky, které Vám lékař navrhne. Ještě mě napadá, kde najít možnou podporu – zkuste se obrátit (a sdílet Vaši situaci-chování otce, podezření na stařeckou demenci apod.) na sociální službu nebo na sociální pracovníky v nejbližším domově pro seniory, kteří Vás můžou nasměřovat, kde hledat pomoc, případně užitečné informace. Samozřejmě nezapomínejme ani na Vaši maminku, která taktéž potřebuje podporu, neboť denní život za takových okolností není snadný. Doufám, že se Vám podaří najít cestu ke zlepšení Vaší situace. Držím Vám palce. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam