Pa nicka porucha a ocd

Dobrý den,Je mi 39 let a před 16 lety jsem zažila první ataku panické poruchy. Přidaly se k nim i deprese a naprosto vtíravé a absurdní myšlenky, docházela jsem do psychiat. ambulance,kde mi diagnizovali generalizivanou úzkostnou poruchu a OCD. Léčila jaem se pomocí antidepresiv. Situace se po roce uklidnila a prášky už nebylo potřeba. Další roky jsem žila relativně v klidu, bez medikace a bez návštěvy lékaře. Po narození 4.dcery se situace trochu zhoršila. Začaly se vracet deprese, vtirave myšlenky typu, že bych jí mohla píchnout nožem apod. Loni jsem pak začala mít úzkostné vztahy, kdy jsem se pozorovala, jestli nemám rakovinu prsu, lymfatických uzlin a jiné vážné nemoci. To už jsem si zašla za praktikem a ten mi předepsal Asentru 50mg. Stav se uklidnil. Nyní sevše opět zhoršuje. Rozešel se se mnou partner. Jsem sama na 4 děti a nastoupila jsem do zaměstnání po mateřské dovolené. Kromě úzkostí z vážných chorobe přidaly vtíravé myšlenky. Začalo to tím, že jsem si uvědomovala mrkání. Bylo to pro mě obtěžující a vyvolávalo pocit strachu. Toto jsem zazivala už tehdy před 16 lety. Pozdeji když me to napadlo, jsem nad tím mavla rukou a okamžitě zapomněla. Teď se mi to nedaří. Další velmi obtěžující myšlenka je ta, že moje ruce jsou živé bytosti,vím, že to je naprostá blbost a ze jsou to ruce, ale bojím se, že si to začnu myslet a zbláznim se nebo mám schizofrenii. Tyto a další úplně hloupé myšlenky mě pronásledovaly uz tehdy a já se děsím, že se to zase vrátí.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to, že se úzkostné a nutkavé stavy při stresu vrací, se stává. Na Vás toho bylo poslední dobou opravdu hodně, péče o 4 děti, na které jste zůstala sama, starosti s tím spojené... Asentra, kterou Vám Váš praktik předepsal, je úplně na místě, pokud je 50mg málo, lze ji navyšovat. Za zvážení stojí, zda za takové situace znovu nekontaktovat psychiatra, prospět by mohla taktéž psychoterapie.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Popisujete příznaky, které trochu znáte. Ale o to větší z nich člověk může mít hrůzu. Pochopila jsem, že jste teď v trochu tíživé situaci – partner, děti, zaměstnání. To je velmi stresu, který může přivolat zpět některé nepříjemné příznaky. Píšete, že máte ale dobrou zkušenost s ambulantní léčbou u psychiatra. To je dobrý základ. Sama bych se už s touto znalostí sebe sama asi opět obrátila na odborníka. V jistých chvílích už není na co čekat. Přeji mnoho sil a ať je Vám opět dobře.


Zpět na seznam