Panická porucha

Dobrý den, po prodělání covid jsem začal mít záchvaty paniky. Celkem 5x mne vezla RZS s vysokym tlakem, bušením srdce, závratěmi. Můj praktický lékař to diagnostikoval jako panickou poruchu a nasadil mi Trittico AC150. Prvních 10 dní 1/3 a teď 17 dní 2/3. Bohužel stále mívám panické ataky, byť už ne tak silné. Přesto si musím pomáhat Lexaurinem. Chci se zeptat, za jak dlouho nastoupí účinek Trittico. Nechci si pomáhat Lexaurinem, protože se bojím závislosti. Děkuji. Petr Werner
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jedna věc je, že antidepresiva potřebují k rozvoji svého účinku i více týdnů po navýšení na definitivní dávku. Druhým problémem je, že jejich účinek nemusí být dostatečný. U panických stavů se nejvíce osvědčují antidepresiva, která zvyšují koncentraci serotoninu na nervových spojích - tzv. SSRI. Také bych v případě neúspěšné léčby u praktika doporučoval návštěvu specialisty - psychiatra. V léčbě panických stavů má také podstatné místo psychoterapie.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Popisujete silné úzkostné stavy. Dokonce jste potřeboval pomoc RZS. Skutečně to může být panická porucha. Která dokáže být opravdu nepříjemná a znesnadňovat každodenní fungování. Co se týče psychiatrické medikace, mám vlastní zkušenost, že to s ní může být na delší dobu. Byla bych určitě v kontaktu s lékařem a informovala ho. Ale určité zlepšení na sobě pozorujete. Chápu, že se bojíte závislosti na Lexaurinu. I proto bych s lékařem intenzivně komunikovala. Mně samotné pomáhá na úzkosti i individuální psychoterapie. Vnímám to k lékům jako dobrou kombinaci. Zjistit trochu z čeho úzkost vychází a dále s ní pracovat. Sama praktikuji i lehká cvičení. Zastavit se, dýchat do břicha. Napsat si na papírek, že vše bude v pořádku a co bych si přála teď udělat. To jsou takové mé techniky. Jistě si vytvoříte vlastní. Přeji hezký den.


Zpět na seznam