panická uzkost

Dobrý den Moc bych potřebovala poradit,před 6ti lety jsem měla panickou uzkost s atakama denodeníma a byla jsem léčena 3 roky escitalopramem,vysazovalo se 1 rok a 6 let jsem byla zcela bez problému.Začala jsem cvičit a normálně žít vše uplně 100% veselý člověk.V sobotu jsme byli na narozeninách kde mi někdo dal do pití extázi.(To se zjistilo rozborem nápoje).Nikdy v životě jsem si žádnou drogu nevzala je mi 40 let,a dostala jsem tak silný asi panický záchvat že jsem myslela že umírám.Podle toho co jsem na netu četla tak všechny příznaky jako u serotoninového syndromu.Hned jsme pak jeli domů a ještě 3 dny jsem se cítila uplně mimo a nejhorší je že jsem včera šla do obchodu a v řadě na salám ataka.Musela jsem utéct z obchodu uplně vyděšená že je to upět.Ted mám zase stavy že jak si na to vzpomenu ataka hned přijde.Můžete mi prosím poradit co mám dělat?Jsem z toho uplně zoufalá z veselé pohodové ženy zase troska ustrašená.Myslíte si,že třeba to ještě může způsobovat to svinstvo co mi dal někdo do pití a časem se to srovná nebo se ve mě opět nastartovala panická ataka a strach s ní?Pokud ano,co by jste doporučoval?Nechtěla bych zase hned antidepresiva,jsem ráda že jsem se toho uspěšně zbavila.Moc děkuji za odpověd a omlouvám se za rozsáhlý text.Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je mi líto, co se Vám stalo, protože podobný hloupý a zlomyslný žert je neodpustitelnou nezodpovědnosí, která může ublížit. Extázi (metylendioxymetamfetamin) Vaše tělo již jistě odbouralo. Co je horší, podobné silně psychoaktivní látky mohou zafungovat jako spouštěč poruchy, která pak již běží sama, u panik a úzkostí se pak může rozvinout tzv. anticipační úzkost, tedy strach z toho, že se to bude zase opakovat, což celý proces posiluje. Je dobré toto vědět a asi by stálo za to navštívit odborníka, který Vás vyšetří a řekne, co s tím.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz do poradny. Když jsem začala číst řádky, kde píšete, jak jste se zotavila a šest let žila normální pohodový život, měla jsem radost. Pak ale přišla ona zlomyslnost s extází. Je mi líto, že Vám to opět obrátilo život naruby a znovu bojujete s panickými atakami. Ráda byste se uzdravila bez pomoci antidepresiv. Ze své zkušenosti bych Vám doporučila psychoterapii. S pomocí odborníka můžete udělat velký pokrok. Na druhou stranu bych se ani nebránila lékům, pokud by Vás současné potíže vyřazovaly z běžného života. Dokázala jste je již jednou vysadit, a tak bych jejich nasazení vnímala jako dočasnou podporu, které se můžete zbavit, jakmile ji přestanete potřebovat. Přeji Vám, aby se Vám vedlo lépe.


Zpět na seznam