Paranoia ???

Dobrý den, starám se o maminku 78 let, ale poslední dobou se velice zhoršil její psychický stav, dokáže vymyslet neuvěřitelné teorie: někdo jí střelil (2x) do zdi domu kde bydlí, kdosi na ni v noci zvoní/bouchá, sousedka, která jí sebrala bankovku, kterou upustila (maminka) na zem, synovec který jezdí cca 300 km aby jí otvíral dveře od garáže, pečovatelka která jí do jídla, konkrétně jelita (neporušeného) nacpala exkrement... Poslední exces je, že jí můj exmanžel volal (jsme rozvedeni 25 let a nestýkáme se) aby zařídila pohřeb jeho otce. Ten je cca 15 let mrtvý. Když jsem reagovala, že to snad ne, tak se do mně pustila, že ano, že to tak bylo a hotovo. A to tak, že dost zle. Argumenty že to tak není nefungují. Je také onkologicky nemocná a přestává jí fungovat krátkodobá paměť. K psychiatrovi odmítá protože "není blázen". Ale tady už docházejí síly mně. Prosím o radu, existuje-li tady vůbec nějaká. Jinak ale si obstará základní věci, zatím žije sama, pouze docházím a dohlížím na ni. děkuji za odpověd. Jana V.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ve stáří mají paranoidně halucinatorní stavy nejčastěji lidé, u nichž se začíná projevovat demence. Jde vlastně o stavy desorientace, které mohou být zpočátku krátké a které si člověk vyplňuje svými představami, aby jeho mysl neztratila kontrolu. Je k tomu třeba vyšetření psychiatrem či neurologem. Můžete s praktikem maminky zkusit vymyslet taktiku, jak maminku na takové vyšetření dostat. Nemá smysl lidem jejich bludy striktně vymlouvat, protože pak je může zaměřit i vůči Vám.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete chování Vaší maminky, o kterou se staráte, a vidíte její rychle se zhoršující psychický stav a vymýšlení neuvěřitelných teorií. Myslím si, že maminku nemusíte přesvědčovat, že se věci dějí jinak, protože ona věří, že zažívá to, co popisuje. Pokud ji přesvědčujete o opaku, může se cítit nepochopená a ve své situaci bezmocná. Jelikož odmítá návštěvu odborníka, mohla byste s maminkou navštívit nejdříve obvodního lékaře. Je možné, že z jeho úst bude doporučení k dalšímu vyšetření pro maminku více přijatelné. Pokud maminka vše odmítá, je samostatná, ale její sociální reakce působí rušivě, můžete zkontaktovat sociální služby ve Vašem okolí: https://psychiatrie.uzis.cz/browser/social-service, kde Vám mohou poradit, jak postupovat dál. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam