Pomoc

Přeji dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Jedná se maminku, které je 69 let a poslední rok trpí představami, respektive je přesvědčena o tom že ji někdo krade, nebo vyměňuje věci. Toto se začalo dít po mamky traumatickém zážitku. K lékaři odmítá jít, s tím že z ní děláme blázna. Prosím o radu jak tento stav řešit. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, s věkem pomalu slábnou naše kognitivní schopnosti jako je paměť, pozornost, schopnost racionálního úsudku apod. Mysl se pak může, třeba i pod vlivem stresu, projevovat nestandardním způsobem, jako je podezíravost a podobná bludná přesvědčení. Pokud vaše maminka nikoho neohrožuje, nelze ji k léčbě nijak nutit. Můžete projevit emoční účast s tím, jak to má těžké (přesvědčením, že ji někdo leze do věcí a krade musí trpět), což může být důvodem k léčbě. Vyvracet její přesvědčení se může nevyplatit, protože může začít podezírat i Vás. Je také možné stav konzultovat s jejím praktickým lékařem.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, z vlastní zkušenosti znám podobné stavy, i když asi v menší intenzitě. Po nějakém bolestném zážitku, který jsem intenzivně prožívala, mívám taky pocity ohrožení a obavy, aby se něco (podobného nebo prostě jen taky bolestného) neopakovalo, cítím se znejistěná - a tuto obecnou úzkost zaměřím na nějaký konkrétnější, praktický rys života. Myslím, že svépomocí byste mamince pomohli tím, kdyby mohla ten traumatický zážitek několikrát znovu někomu vylíčit, aby jej - navzdory tomu, jak je to nepříjemné - znovu prožila a mohla dojít do stavu "Tak se to stalo, no a co? Život jde dál". Spíš než k lékaři bych doporučila pár rozhovorů s psychologem, který by ji bolestným vzpomínáním provedl bezpečně. Zkuste maminku přesvědčit, že podobné problémy má mnoho lidí - a vůbec to nejsou blázni. Ať se to povede.


Zpět na seznam