pomoc osobě s depresí

Psychiatr, kterého syn (snad) navštěvuje mi odmítl pomoci, jsem zoufalá, napsal mi, že přemýšlí o tom, jak se zabít, že ztratil práci, připadá si méněcenný, že všechny zklamal. Jak mu můžu pomoci?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přečetl jsem si odpověď peer poradkyně Vlaďky a nemám mnoho co dodat, odpověděl bych podobně. Důležité je dát najevo svou starost a být se svým blízkým pokud možno v osobním kontaktu. Jer také možné problém podrobněji konzultovat na některé z linek důvěry (např. 284 016 666 či jiné), popř. navštívit některé z krizových center.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Umím si představit, že vaše obavy jako matky musí být velmi silné. Lékař obvykle nepodává informace o svých pacientech, pokud k tomu sám pacient nedá souhlas. Jako rodič můžete zkoušet být synovi nablízku, hovořit s ním, ujistit ho o vaší podpoře a hovořit otevřeně o vašich obavách o něj. Pokud by jeho úmysl ublížit si působil opravdu závažně, pak je na místě ochránit jej i proti jeho vůli, například přivoláním rychlé záchranné služby. Nevíme, odkud jste a jaké jsou v místě vašeho bydliště možnosti odborné pomoci. Ve větších městech obvykle působí různé organizace, které mohou být v takové situaci nápomocné. Jedná se o komunitní služby či centra duševního zdraví, zaměřené na pomoc lidem s duševním onemocněním. Taková služba pak může nabídnout odbornou pomoc i v domácím prostředí klienta a nabídnout podporu i tehdy, pokud si o ni člověk s psychickými obtížemi sám neříká. Přeji vám oběma hodně sil a brzké zlepšení vaší situace.


Zpět na seznam