Porucha aktivity a pozornosti

Dobrý den,mám 9 letého syna,kterému byla potvrzena porucha aktivity a pozornosti.Bereme už od srpna Stratteru -doma mi připadá že tam rozdíl nevidím.Psychiatr nám doporučuje medorisper- žeprej bez něj strattera nemuže fungovat na plno.Největší problém u syna ve škole je s respektováním paní učirtelky-např.dělá jiné cvičení než mu řekne,v TV u rozcviček dělá blbosti až ho paní učitelka posadí na lavičku,baví se v hodinách s ostatními dětmi, o přestávkách (někdy) nadává vulgárně dětem -podle něj vždy právem!Paní učitelka si stežuje že jí lže,když ho kárá tak se urazí nebo je drzí.Musí mít za každou cenu poslední slovo.Asistenta nemá, je ve stupni 2.Doma musí mít taky poslední slovo,skoro vždy se mu musí každý příkaz opakovat nekolikrát.Ale není to nic hrozného.Moje otázky zní-Opravdu Strattera bez medorisperu nebude na plno fungovat?Jak Medorisper zabraní aby přestal dětem nadávat-když se podle něj jen braní?Prychiatr nám chce předepsat Medorissper 0,5. 1/2 ráno a večer.Nebude spíš utlumený?Opravdu po medorisperu přestane lhát paní učitelce a začne cvičit rozcvičky?Mám obavy abych mu medorisperem do budoucna spíše neublížila ,než pomohla. Děkuji za odpověd.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Strattera a Medorisper jsou dva naprosto odlišné léky působící úplně jiným mechanismem. Strattera je psychostimulans a používá se u dětí s ADHD ke zlepšení jejich pozornosti. Medorisper je antipsychotikum, které se u dětí někdy v malých dávkách podává, mají-li výrazné poruchy chování. Ty se mohou projevovat v rámci ADHD, nebo také z jiných důvodů. V obecné rovině nelze tvrdit, že Strattera bez Medorispenu nefunguje naplno, protože u řady dětí s ADHD tato léčba plně stačí. Medorisper zklidňuje a napomáhá integrovat myšlení, což zase u některých dětských pacientů může pomoci v jejich sociálnímu začleňování. Zeptal bych se pana doktora, jak to myslel, protože jediné vysvětlení, které mě napadá je, že tato kombinace léků, které se ve svém účinku mohou vzájemně doplňovat, je vhodná mkonkrétně pro Vašeho syna. To ale není totéž, jako že by jeden bez druhého nefungoval. Nepíšete, zda máte také dětského psychologa, který by s vámi pracoval, pakliže ne, stálo by to jistě za úvahu. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, protože váš dotaz je o lécích a já nemám vlastní zkušenost se stejnou poruchou ani u sebe, ani ve svém nejbližším okolím, musím ponechat odpověď na našem panu doktorovi. Jen bych vás chtěla povzbudit, abyste pro svého syna (a vzhledem k jeho věku vlastně i pro sebe a svůj klid) měla lékaře, který by vám podobné otázky uspokojivě zodpověděl. Aspoň pro mě bylo hodně důležité v době, kdy moje porucha byla v plném proudu, důvěřovat mému psychiatrovi a na vše se ho mít možnost zeptat bez obav, že mě odbyde nebo odpoví mlhavě. Ale chápu, že někdy není možné si příliš vybírat. Držím palce, ať synovi léky pomohou.


Zpět na seznam