Porucha spánku

Dobrý den Dovoluji si Vás touto cestou požádat o Vaši pomoc ve věci poruchy spánku. Jsem dlouhodobě umístěný v psychiatrické nemocnici, kde na oddělení zažívám neskutečné peklo ze strany personálu a konkrétně ze strany lékařky, která mne ustavičně šikanuje. Celá věc se značně podepisuje na mém celkovém psychickém stavu, který je velice negativní. V poslední době mne nesmírně trápí nepříjemnost, která je neskutečně zlá. Během spánku se jakoby částečně probudím s tím, že slyším ostatní, jak spí, já se nemůžu pohnout, v hlavě mi hučí, nemůžu dýchat a chci se vzbudit. Celá tato věc je pro mne odporná, jako kdybych měl záchvat, nedá se to popsat, a když celá tato věc se spánkem skončí, trvá dlouho, než tento opakující "zážitek" doslova vydýchám. Nikdo mi z ošetřujících lékařů nechce žádným krokem pomoci, ačkoliv jsem na psychiatrii. Je mi jasné, že značná porucha spánku, ( nebo jak tento jev popsat ), je důsledek, čemu všemu špatnému při mém pobytu na psychiatrii, denně čelím. Chci Vás poprosit o Vaše sdělení k mému stavu, zda existuje šance se uvedeným jevům vyvarovat. Jsem vážně v zoufalém stavu a mne nezbývá, než o pomoc požádat jiné lékaře, než ty, které máme na oddělení. Prosím tedy o Vaše vyjádření, za které Vám předem mockrát děkuji. S pozdravem P
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nevím s čím se léčíte a proč jste dlouhodobě umístěn v psychiatrické nemocnici, nicméně to, co popisujete, připomíná tzv. spánkovou paralýzu, což je velmi nepříjemný stav jakoby mezi spánkem a bděním. Může na to mít vliv stres, zvýšený konzum stimulancií včetně kávy, spaní na zádech, oslabení organismu, nebo je příčina neznámá. Podávají se na to některá antidepresiva, doporučuje se spát na boku, učit se relaxovat apod. Co se týká šikany ze strany personálu, lze si na to stěžovat u vedení či ještě výš, alespoň v PN Bohnicích toto ošetřeno máme.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Nejprve se vynasnažím, zodpovědět otázku ohledně spaní. Poruchy spánku dokážou být někdy opravdu nepříjemná věc, když si člověk nemůže ve spánku pořádně odpočinout a načerpat nové síly na další den. Zrovna mám taky období, kdy spánek není kvalitní - nemohu usnout nebo celou noc prospat, budím se apod. Je to pro mě znamením, že jsem ve stresu a je na řadě zpomalit, věnovat se více cvičení jógy, meditaci nebo jiným klidným činnostem a relaxování. Alespoň toto mi trochu pomáhá, zlepšit můj spánek. Třeba to může pomoci i Vám? V minulosti jsem zažívala občas stavy, kdy jsem prožívala noční můry natolik živě a dokonce se párkrát stalo, že jsem následující den měla nepříjemný pocit z nočního snu, jako bych se z něho neprobudila. To mi nahánělo hrůzu a strach, tak jsem se s tímto pocitem svěřila své terapeutce při sezení u psycholožky nebo vyprávěla osobě, které důvěřuji. To mi pomohlo, můj strach zmírnit a další průběh dne byl zachráněn. Nyní vím, že je důležité dodržovat i spánkový cyklus, tzn. chodit spát ve stejnou dobu (např. mezi 21-22 hod.), abych netrpěla nedostatkem spánku a organismus si mohl tak odpočinout. Ke zklidnění myšlenek a hlavy si kolikrát přečtu před spaním oddychovou knihu s nenáročným tématem. Dále zmiňujete nepříjemnosti s personálem na oddělení v nemocnici, kde se léčíte. Možná se lze obrátit se stížností na vedení oddělení (či nemocnice) nebo tuto záležitost vyjasnit rozhovorem s lékařkou či jiným odborníkem? Přeji Vám, ať se vše vyjasní, zlepší a Vy se tak budete moci lépe soustředit na své zotavení. Doufám, že jsem Vám mohla pomoci při obtížích se spánkem. Přeji hodně štěstí a zdraví. Držím palce, ať se Vám daří.


Zpět na seznam