Potíže se spaním

Potřebbuji radu, již delší dobu se léčím na psychiatrii. V minulosti jsem měla dva pokusy o sebevraždu, byla jsem hospitalizovaná celkem 3 x v léčebně. Beru léky mirtazapi, kventiax 200 1 x a 4 x denně kventiax 25mg. Nemohu delší dobu spát. Proto mi známý přinesl stilnox. Na psychiatrii docházím 2 x do měsíce a své lékařce to nemohu říci. Stejně mi nic jiného nepředepíše, protože moje poslední sebevražda byla po rivotrilu. Nevím si tady. již delší dobu si připadám, že tady nemám co dělat. dost často si poškrábu ruce a dělá mi problém vyjít z domu. Nevím si rady a do léčebny už se dostat opravdu nechci. Prosím o radu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nevím přesně, proč o tom nemůžete své lékařce říci, ale tuto nedůvěru či obavu považuji za základní překážku úspěšné léčby. pokud pacient lékaři tají, že medikaci buď neužívá, nebo naopak že si shání léky, kterré jsou na předpis přes známé, obyčejně se to dřív nebo později obrátí proti němu. Už jen proto, že jeho lékař tím pádem nezná pacientův skutečný stav a léčbu vede na podkladě neúplných a zkreslených informací. Takže si myslím, že z dlouhodobé perspektivy je pro Vás nejlepší tento problém otevřít. Také by možná stálo za to zvážit, zda by pro Vás krom klasické psychiatrické péče nebyla vhodná také psychoterapie.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji, že máte zájem i o odpověď peer poradce. Z toho, co o své situaci píšete, vnímám dlouhodobou nespokojenost s vaším psychickýho stavem, se špatnými účinky léků i s kvalitou péče Vašeho psychiatra. Špatně spíte, necítíte se dobře, ale své lékařce to "nemůžete říct". Dokonce Vás to nutí získávat léky od přátel. Právě zde vnímám jádro problému. Já sama také docházím k psychiatrovi a užívám léky, ale vím, že za svým lékařem mohu přijít, pokud se nebudu cítit dobře, a že mi bude naslouchat a v případě potřeby hledat pro mou situaci řešení. Tuto víru a důvěru vy zřejmě ke svému lékaři (lékařce) nemáte. Nevím, zda jste ji neměla od počátku, či zda Vám něčím lékař zklamal. Každopádně z vlastní zkušenosti vím, že právě v oblasti péče o lidi s duševními obtížemi je otevřenost a důvěra vůči lékaři nesmírně důležitá pro průběh léčby. Každý pacient má právo změnit lékaře, pokud mu z nějakého důvodu nedůvěřuje. Věřím, že i Vy najdete lékařskou péči, se kterou budete spokojená. Přeji Vám vše dobré a brzké zlepšení Vašeho psychického stavu.


Zpět na seznam