Přechod z Myrtazapinu na jiné AD

Dobrý den, mám dotaz ohledně mé 84leté maminky. Bere dlouhá léta Myrtazapin (30 let) a poslední dobou se jeví stále depresivnější. Je možné, že si organismus vypěstoval rezistenci a doporučujete přechod na jiné AD, příp. jakým způsobem dávkování? (Stávající lék se vysadí náhle a místo něj se medikuje nový lék, nebo lze dávky u obou ubírat a přidávat?). Děkuji za odpověď, T.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, strategií, jak v taqkovémto případě postupovaqt je více, od prostého navýšení stávající medikace, přes kombinaci více léků až po změnu farmakoterapie. To je třeba konzultovat s lékařem Vaší maminky. Držím palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Píšete o svých obavách o maminku a zda je současná medikace ještě účinná. Myslím si, že je možné vypěstovat si na dané léky rezistenci a jejich vysazovaní a braní nového léku je postupné a rozložené do několika týdnů. Jakmile začnete ubírat z dávky jednoho léku, postupně léčivou látku doplňujete lékem novým. Je dobré, že lék účinkoval tak dlouhou dobu. Já jsem tzv. farmakorezistentní a účinek léku u mě trval pouhé 3-4 měsíce. Teprve po několika hospitalizacích a velké škále nasazených léků, se našla kombinace, která mi sedla a neměnila jsem ji už dva roky. Pokud by mamince nový lék nevyhovoval, neztrácejte naději. Je to zdlouhavý proces, kdy může trvat až dva měsíce, než zjistíte, zda Vám léky vyhovují. První dva týdny zabere postupná výměna a během dalších týdnů se zjistí, zda je lék účinný. Trpěla jsem všemi myslitelnými nežádoucími účinky a první dva týdny s novou medikací bývaly nejhorší. Moje lékařka mě stále povzbuzovala, ať vytrvám, a totéž přeji i Vaši mamince. Věřím, že se pro ni správný lék najde.


Zpět na seznam