Přechod z Olwexye na Elontril

Dobrý den, mám dotaz ohledně přírůstku váhy na antidepresivech. Více jak jeden rok, jsem brala Olwexyi (od nejnižší dávky po 300mg), do toho Trittico. Se silnou insomnií, jsme s paní doktorkou vyzkoušely různé prášky na spaní až po Ketilept, ten sice jaksi zabíral, ale byla jsem po něm agresivní. K věci: jelikož studuji na vysoké škole, kde jsou po nás žádány poměrně vysoké fyzické dovednosti, tak jsem požádala paní doktorku o změně léku. Po roce a něco, jsem přibrala kolem 17kg. Tak mi tedy byl předepsán Elontril. Sice jsem teprve na začátku Elontrilu (cca 2 týdny), ale po těch 2 týdnech mám +2kg. Jsem z toho hrozně zoufalá. Myslíte, že mi Olwexye mohla způsobit takové rozházení metabolismu, že není možné zhubnout? Po Elontrilu by se prý přibírat nemělo, už nevím, co je špatně. Dokonce jsem přešla na zdravou životosprávu a kalorický výdej mám mnohem větší než příjem. Tímhle tempem do svých problémů padám zase jako na začátku.. je to jako začarovaný kruh. Chci se vyléčit z deprese, ale zároveň jí ještě víc propadám, kvůli fyzickému vzhledu a především kondici celkově. Myslíte, že to může být začátkem léčby? Na Elontril jsem přešla ze dne na den. Děkuji moc za odpověď a přeji krásný den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pro mě je problematické vztahovat změny hmotnosti, většinou tedy přírůstky na váze, pouze k jednotlivým lékům. v některých případech se to zdá zjevné (např. u některých antipsychotik), v případě léčby depresí antidepresivy tady ale může působit řada dalších faktorů. Hmotnost tady může být ovlivněna samotnou depresivní poruchou, je také známo, že k nárůstu přispívá i insomnie. Co se týká léků, tak Elontril (bupropion) je antidepresivum aktivizační a zvýšení váhy nedělá. Ve Vašem případě by možná také stálo za úvahu konzultovat problém s nutričním terapeutem. Držím palce.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz, i když si nejsem jistá, zda jsem ta pravá na odpověď. Jednak nemám osobní zkušenost s léky , které uvádíte a mám sama problémy s váhou , se kterou nejsem momentálně spokojená. Živě si dovedu představit , jak Vás Vaše nadváha trápí. Když jsem byla mladá, přibrala jsem po hospitalizaci a následně 28 kg. Přítel se se mnou rozešel. Najednou jsem byla sama , nespokojená se sebou. Váha neustále narůstala. Asi po dvou letech mě byla snížena medikace. Pro mě to znamenalo, zhubnutí 1kila za měsíc. Takhle to pokračovalo celých 2 a půl roku. S ubývající váhou, jsem přidávala pohyb, pravidelně jsem chodila běhat a plavat. Méně jedla. Zvedlo se mi sebevědomí a našla si přítele. Váhu jsem si, s menšími výkyvy, udržela po celý život až do nedávné minulosti. Teď řeším svojí váhu změnou životního stylu a odjíždím na lázeňský pobyt. Domnívám se, že na léky je každý citlivý jinak. Je možné , že přestože příbalový leták uvádí , že se po elontrilu nepřibírá, nemusí to platit ve Vašem případě. Jen bych ještě počkala, 2 týdny se mi zdá krátká doba pro posouzení. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam