Přezkoumání diagnózy schizofrenie

Dobrý den, mám diagnostikovanou paranoidní schizofrenii, na základě že jsem slyšel hlasy, halucinace. Teď po bližším pátrání jsem ale přesvědčen že jsem tímhle nikdy netrpěl. Žádné bludy jsem nikdy neměl. V té době kdy to začalo jsem byl v hrozném stresu (úmrtí v rodině, ztráta blízkého člověka, stres ve škole do toho všeho ještě šikana). Ty hlasy jsem slyšel v takovém stavu, které bych přirovnal k derealizaci a depersonalizaci. Tyto stavy trvali max minutu. Bylo to jako kdybych byl ve snu, dezorientován, odcizen a v tom jsem stavu slyšel ty hlasy. Měl jsem nad tím náhled, bylo mi to velmi nepříjemné, ale neuměl jsem vysvětlit ten pocit. Do té minuty to vždy odeznělo. Našel jsem si na internetu příznaky a pak se hrozně bál že mám schizofrenii, četl si o ní. Pořád jsem měl právě ten náhled, to prý takhle nemocní nemají. Rodina a okolí mi říká že je to nesmysl že bych tímhle trpěl a já souhlasím, ale jak to dokázat psychiatriovi, který bere můj nesouhlas jako příznak nemoci. Léky samozřejmě neberu a jsem úplně normální. Dokonce řekl abych si zažádal o ID, samozřejmě jsem odmítl. Myslíte že příznaky odpovídají schizofrenii? A jak dokázat že jsem nikdy takovou diagnózou netrpěl? Jen dodávám že všechny tyto stavy zmizeli spolu ze stresem a vším podobným (bez léků).V té době jsem ale nevěděl jako popsat ten pocit (stav) derelizace. Děkuji za radu
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na začátek bych chtěl říci, že chápu Vaší bezmoc z toho, že Vaše komunikace s psychiatrem je jaká je. Pouhé sluchové halucinace k diagnóze nestačí, zvlášť pak, když má na to člověk náhled. K diagnóze je důležitá také změna vztahu ke skutečnosti, která vyplývá z poruchy myšlení. Setkal jsem se v praxi s více lidmi, kteří měli hlasy, třeby v souvislosti se stresem, ale i bez něho, a přitom schizofrenií netrpěli. S diagnózou schizofrenie by měli být psychiatři opatrní a měla by být podložena také psychologickým vyšetřením. Možná by Vám pomohl názor jiného psychiatra, popřípadě psychologa, který by Vás vašetřil. V Praze také existuje svépomocná skupina lidí, kteří slyší nebo slyšeli hlasy, blíže www.slysenihlasu.cz. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, znám ze svého okolí také jeden případ, kdy dívka přechodně měla dojem, že slyší hlasy, podle její lékařky ale šlo jen o jakési pseudo-halucinace v době silné deprese a po jejím zaléčení hlasy také odezněly. Podle této zkušenosti bych vám doporučila vyhledat jiného lékaře, jestli je to možné, a získat jeho názor. Věřím, že při tíživé situaci, o jaké píšete, může psychika "předvádět" pěkné věci a nemusí jít o trvalou poruchu. A přeji vám, ať i zbytky stresu odezní a je vám dobře.


Zpět na seznam