příznaky

Dobrý den, mám trápení se svým manželem, kterému je 53 roků, vysokoškolák, introvert, trochu i hudebník. 25 let podnikal v oblasti výroby strojů,ale podnikání nebylo ziskové, byl to spíš koníček náročný na čas a fyzickou kondici, zbyly po něm ještě dluhy, naštěstí malé a splatitelné. Proto od podnikání v roce 2017 upustil, nastoupil do školství, kde to nedal, byl vyhozen. Nyní už druhým rokem pracuje v jedné zajímavé instituci, má smlouvu na dobu neurčitou, protože je docela chytrý a manuálně zručný, poradí si v mnoha neřešitelných situacích. V roce 2018 mu byl diagnostikován náhodně při odstranění tukové bulky zhoubný sarkom. Byl opouzdřený, celý odstraněný, žádná další léčba se nekonala, je se hlídá. Od té doby se u něj spustilo strašné chování, našel si viníka všeho z nás, je v neustálém napětí, skoro všechny uráží, normálně skoro nekomunikuje, jen občas po telefonu. Přijde z práce domů, nají se, rád sáhne doma po flašce, nic ho nebaví, je šíleně negativní, od 20,00, někdy i dříve spí, v noci pak nemůže spát. Napadají mě myšlenky, jak to může skončit? Vnímám kombinaci úzkostných stavů, možná s depresí, ale nevím, jak ho mám dostat k odborníkovi, pokud sám nechce a nedá se s ním komunikovat.Zvažuji pro sebe řešení ukončení vztahu, ale je to otec mých dětí, ráda bych mu nějak pomohla. Napadá Vás, jak na to?P.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, naše peer poradkyně se níže rozepsala o možných souvislostech a spouštěčích potíží Vašeho manžela. Může se jednat o depresi či jinou krizi, kiaždopádně pokud Váš manžel své trápení kompenzuje alkohoem, clý problém to ještě zhoršuje. Vašemu manželovi můžete sdělit, že Vám na něm záleží a máte o něj obavy, ale také to, ře tento stav je pro Vás dále neúnosný. Můžete mu nabídnout pomoc ve vyhledání odborné péče, na kterou se také můžete obrátit společně s tím, že jde o problém, který se dotýká Vašeho vztahu.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podle toho, jak popisujete situaci se mi zdá pravděpodobné, že nečekaný vážný zdravotní nález nebyl jediným spouštěčem změny chování Vašeho manžela. Sama jsem zažila podobnou zdravotní komplikaci. Přesto, že to dopadlo dobře (bez další léčby), bylo to pro mě velmi stresující, z nečekané diagnózy jsem měla šok, ze kterého jsem se nějakou dobu vzpamatovávala. Čekání na výsledky rozboru a celkového vyšetření – to vše bylo vyčerpávající, ale víceméně zvládnutelné. Myslím, že současný psychický stav Vašeho manžela ovlivňují i předcházející neúspěchy v pracovní oblasti a možná také nějaké jiné okolnosti. Chápu, že je pro Vás velmi těžké žít vedle člověka, který je negativní, obviňuje Vás a uráží. Víte, že také trpí, ale nemůžete nalézt řešení, nevíte, jak mu pomoci, když odmítá komunikovat, nemá zájem o odbornou podporu. Podle mého názoru by bylo dobré mu sdělit, že kvůli jeho chování uvažujete o ukončení vztahu a nějakým způsobem ho přesvědčit, že je třeba si o všem promluvit. Mohla byste také vyhledat odborníka (psychologa nebo psychoterapeuta) Vy a poradit se s ním, jak konkrétně postupovat. Věřím, že prostřednictvím odborné podpory můžete oba získat na situaci i na Váš vztah lepší náhled, lépe se zorientovat a postupně nalézt vhodné řešení. Držím palce a přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam