Prosba o Váš odborný názor na nutnost užívat 3 druhy antipsychotika

Dobrý den. Prosím o Váš odborný názor. V 90.letech jsem byl celkem 9xhospitalizovaný na psychiatrii. Měl jsem 10xelektrokonvulzi, mraky farmak. Pak v období 2000 až 2019 téměř 20 let bez hospitalizace, jen minimální medikace Seropram20mg (1-0-0)a Zyprexa 5mg (0-0-1). Pak změna lékaře a období covid 19, přestal jsem užívat léky a byla 2020 v pořadí 10.hospitalizace. Nyní cca 2 roky po hospitalizaci užívám stále 3 druhy antipsychotik, lékařka neřekla, že bych mohl snižovat dávky, o což já stojím, pod odborným dohledem snižovat. Nyní užívám Reagilla 4,5mg (1-0-0); Olanzapin 10mg (0-0-1/2) a Latuda 74mg (0-0-1/2).Je mi 49let mám 3.stupeň ID, od 2007 do 2020 jako sanitář ve FNB. Je reálná pravděpodobnost úpravy medikace pokud jsem stabilní v remisi? Děkuji za názor.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud jste ve stabilní remisi a máte předchozí zkušenost s mnohaletou remisí za užívání malých dávek, pak je třeba se na to lékaře aktivně zeptat, protože tato otázka smysl má.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz, troufám si říci, že se týká i jiných psychiatrických pacientů. Velmi dobře Vám rozumím. I já jsem mám za sebou několik hospitalizací (bez elektrokonvulzní léčby), a několik pokusů vysadit léky. Důvodů proč jsem to podstupovala, bylo více. Jednak boj s vedlejšími účinky léků ( obezita, útlum- ospalost) a druhý důvod byl nepřijetí nemoci. Naivně jsem se domnívala, že když nebudu užívat léky, bude výsledkem = jsem zdravá. Můj ambulantní psychiatr nevěřil, že trpím vedlejšími účinky léků a nechtěl, ani na moji žádost, změnit léčbu. Došla jsem k názoru, že bude rozumnější změnit psychiatra, než se dále trápit. A měla jsem štěstí. Moje nynější psychiatrička mi hned na první schůzce řekla, že nevidí důvod, proč bych se neměla cítit ve svém životě komfortněji a léky, k mé spokojenosti, změnila. Ve svých 47 letech jsem začala žít nový život . Uplynulo již 15 let od mé poslední hospitalizace. Při práci peer konzultanta se setkávám s psychiatry, kteří jsou opatrní a nechtějí riskovat další hospitalizace - zhoršení zdravotního stavu svých pacientů. Alespoň se domnívám, že to je důvod, proč svým pacientův nevyjdou vstříc. Z Vašeho dotazu jsem ale nevyrozuměla, zda jste svého ambulantního lékaře obeznámil se svými současnými zdravotními problémy. S důvody, proč chcete léky upravit. Zkuste svého psychiatra informovat o svých zdravotních problémech a životních plánech. Věřím, že společně přijdete na to, jak jich dosáhnout. Hodně štěstí a odvahy. Katka


Zpět na seznam