Psychóza: jak dlouho ještě?

Dobrý den. Před dvěmi lety jsem měla psychózu s příznaky schizofrenie. To mi bylo diagnostikováno. Chtěla bych se zeptat jestli Lathuda způsobuje úzkosti? Brala jsem ji před pár měsíci a bylo mi skvěle. Potom se mi ale snížil rivotril (0,5mg) na polovinu a začala jsem mít hrozné stavy. Popsala bych to jako bolest, frustrace a zoufalství. Můj psychiatr mi rikal, ze to nemůžou být abstinencni příznaky. V tom případě, co za to mohlo? Ohledně Lathudy mluvil, že nedělá úzkosti. Dnes beru Brexpiprazol. Ale ještě porad s Lathudou a teď navýšenym na cely, rivotrilem. Predevcirem jsem si zapomněla vzít tabletky a vzala si je až ráno. Cely den jsem probrecela a byla jsem unavená. A ja mám do toho ještě školu, miliardu testu. Praveze jak jsem si to ten večer nevzala bylo mi dobře. Konečně jsme šla spát s klidným pocitem na duši. Mrzí mě, ze musím v mem věku být závislá na lécích. Jak dlouho bych se měla ještě léčit? Ja bych je už nejradši vysadila, ale je moc brzo :(
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, co se týká délky užívání antipsychotik po první atace psychózy, tak je to značně individuální, pokud je pacient bez příznaků, doporučuje se léky brát minimálně 1-2 roky, s následným postupným vysazením. Po přípravku Latuda (lurasidon) se úzkosti vyskytnout mohou, zejména v počátcích léčby, což ale zdá se není Váš případ. Ohledně kombinací léků se nemohu vyjadřovat konkrétně, protože reaktivita je individuální a možných kombinací a strategií je mnoho. O tom je třeba hovořit s ošetřujícím lékařem, stejně jako o upřesnění diagnózy psychologickým vyšetřením a možnosti psychoterapie.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z vlastní zkušenosti vím, jak dokáží být úzkostné stavy nepříjemné a kolik člověka stojí sil je překonávat. Rozumím tedy vašemu zoufalství a vaší touze po úlevě. Věřím, že se váš psychiatr snaží nastavit vám medikaci co nejlépe, ale někdy to bývá opravdu těžký oříšek. Každý na léky reaguje jinak. Nejsem lékař a proto se nemohu vyjádřit k vedlejším účinkům léku Lathuda, vůbec ho neznám. Mně osobně se osvědčilo opakovaně se bavit se svým lékařem o tom, jak se cítím a spolu s ním hledat tu nejlepší léčbu. Je pro mne důležité svému lékaři důvěřovat a být schopná s ním otevřeně hovořit. Předčasným vysazováním léků si, bohužel, většina lidí spíše uškodí. Je třeba velké opatrnosti a pravidelnosti v léčbě. Přeji vám brzké zlepšení stavu a hodně sil do studia.


Zpět na seznam