Říčany U Prahy

Dobrý den. Chtěla bych radu ohledně svého přítele. Zhruba 2měsíce na něm pozoruji změny nálad. Hlavně při stresových situlacích,at je to práce nebo u jeho rodiny nebo mne. Vždy když se nakupila na něj práce,tak byl na všechny nepříjemný. Co koliv se mu stane,tak za to mohu já nebo práce. Vyvrcholilo to tím,že jsme byly na oslavě narozenin a on věděl,že nesmí pít tvrdý alkohol. Všechno se zdálo být v pořádku,ale pak si začal hledat záminky k hádání a samozřejmě nějaký ten panáček proběhl. Když jsme šly domů,tak na jednou začal couvat a že u mne spát nebude,že jde na firmu ( máme jí hned před barákem) odpověděla jsem mu: jestli chceš. Zašla jsem domů a najednou jsem slyšela hrozný rachot a řev. Vyběhla jsem se podívat co se děje a v tu chvíli jsem viděla přítele,který rozbil sklo a pořád do něčeho mlátil. Musela ho uklidňovat policie. Druhý den si vůbec nic nepamatoval. Pak se mi hrozně divil,že jsem mu řekla co se stalo aposlala jsem ho k jeho rodičům,že potřebuji čas. K rodičům nedorazil,protože spal na firmě kde udělal škodu. Druhý den jsme se spolu sešly a on se choval jako by byl pánem světa a nic se nestalo. Když jsem mu řekla,že u nás doma spát nemůže,hrozně se rozčílil. Když mi pak napsal,že nebudeme mít spolu dovolenou,protože potřebuje být na firmě ( což je logické). Chtěl abych s ním byla o víkendu u něj,když jsem mu napsala,že mám na starosti psa a babičku s dědou,tak na mne začal s tím at se teda na něj vykašlu když mám kvůli němu problémy a nechci být s ním.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zaměřil bych se na dvě oblasti, které spolu dost možná souvisí. První věc je, že pokud se někdo po alkoholu mění v tom smyslu, že si své napětí vybíjí agresí a nezvládá své emoce, je to signál, že je třeba s tímto problémem něco dělat, tedy nepít a přicházet na to, jak či proč se to takto děje. S vtím může souviset řada problémů, jako jsou stres, povaha, vztahové problémy. Pokud to Váš přítel nezvládne sám a bude-li chtít, může vyhledat odbornou pomoc. Dále zde vidím problém ve vztahu vás dvou. Možná by bylo užitečné si promluvit o tom, zda spolu oba skutečně chcete být a jak podobné konflikty minimálizovat. V tom by vám mohlo prospět párové poradenství či terapie.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme Vám za důvěru, se kterou se nám svěřujete se svou životní situací. Žádáte radu ohledně přítele, který je dle Vašeho popisu zřejmě pod velkým psychickým tlakem. Množství stresu a pracovní i osobní zátěže, kterou každý z nás unese, je různá. Z toho, co píšete, se zdá, že u Vašeho přítele již psychická zátěž překračuje míru, kterou je jeho psychika schopna zvládat. Podrážděnost, agresivita podpořená alkoholem, zkratovité jednání - to jsou už jen vnější projevy jeho vnitřního psychického stavu. Z vlastní zkušenosti vím, jak psychická nepohoda dokáže narušovat mezilidské vztahy a člověk je pak schopen jednání, které od něj okolí dosud nezná. Pokud přítele znáte delší dobu a je vám zřejmé, že v jeho chování dochází k zásadní změně, můžete s ním zkusit otevřeně hovořit o svých obavách o něj a pokusit se jej motivovat k tomu, aby svou situaci začal aktivně řešit. Není však jisté, zda si bude ochoten své obtíže připustit a následně ve svém životě něco změnit. Pokud by byla potřeba i pomoc odborníka (ať už psychologa či psychiatra), je vždy zapotřebí motivace k léčbě ze strany toho, kdo trpí psychickými potížemi. Tento krok za něj nikdo z blízkých udělat nemůže. Věřím, že změna životního stylu či odborná pomoc lékaře může přinést Vám i Vašemu příteli brzkou úlevu a zklidnění celé situace. Přeji vám oběma vše dobré.


Zpět na seznam