Rispen

Dobrý den, pomedzi liekov som uzivala aj rispen a presne v tom obdobi som za priblizne 3/4 mesiace pribrala 15-17 kíl. Životný štýl som nemenila. Je možné, ze je to vedľajší účinok lieku? Ďakujem krasne
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, antipsychotika někdy k přibírání na váze vedou, často v kombinaci se změnou životního stylu, která může být tak nepatrná, že ji pacient ani nezaregistruje. Je třeba to konzultovat s ošetřujícím lékařem. který Vám léky předepisuje, pokud je tedy stále užíváte. Též je možné hledat lék, který je v tomto ohledu šetrnější.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz ohledně vedlejších účinků léků. Při užívání léků jako antidepresiva, antipsychotika je pravda, že se mezi vedlejšími účinky objevuje i nárůst na váze. Často léky ovlivňují chuť k jídlu a tím dochází k přibírání na váze, ale na druhou stranu léky dodávají tělu a mozku potřebné látky. Některé příznaky mohou po čase odezní, anebo je člověku doporučena změna životního a stravovacího stylu, zařadit do denního režimu více pohybu a aktivit, aby nárůst váhy nebyl tak enormní. Při mé léčbě jsem se potkala taky s přibíráním na váze, poněvadž mi jeden lék dodával i chuť k jídlu, z čehož jsem byla jako žena docela nešťastná. Proto jsem se poradila s psychiatrem, který mi léky předepisuje, zda by bylo možné lék vysadit a nahradit jiným lékem. Poté jsme vyzkoušeli jiný lék, který mi sedl, a má váha se ustálila. Ale stejně i tak snažím se nepřejídat, zařadila jsem do svého denního režimu pravidelné cvičení, procházky atd., tím člověk nic nezkazí, ba naopak cítí se lépe a dobře ve svém těle. Doufám, že jsem dostatečně zodpověděla Váš dotaz a přeji, ať se daří. Hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam