Schizofrenie

Dobrý den, přítel se léčí s paranoidní schizofrenií. První ataka proběhla někdy před 20 lety. Potom dlouho nic, až teď asi 2 roky zpět měl další ataku a před rokem znovu. Problém je v tom, že nemůže najít léky, které by mu sedly. Bral Risperdal, po kterém je ale hrozně unavený (chodí normálně do práce). Přešel tedy na Derrin Prolong 300mg. Jenže nejdřív měl asi týden Kventiax, u kterého měl šílené bolesti břicha a zimnici. Jak přešel na Derrin, zimnice odezněla, nicméně bolest v podbřišku s menší nebo větší intenzitou zůstala. Teď tedy po 6 týdnech zase přechází na Risperdal, včera si nic nebral a dneska zase zimnice a bolest břicha. Je tohle normální? Přece musí být nějaké léky, které mu sednou? Doporučil by jste injekce? Děkuji předem za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, antipsychotik máme k dispozici mnohem více, než risperidon (Risperdal) a quetiapin (Derin, Kventiax), to je třeba konzultovat s psychiatrem Vašeho přítele. Bolesti břicha a zimnice (ta může signalizovat vzestup tělesné teploty) nebývají běžným vedlejším účinkem léčby těmito léky, proto by bylo užitečné problém konzultovat i s praktickým lékařem.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké najít léky , které Vám sednou. Aby udržely váš zdravotní stav a měly minimální vedlejší účinky. Bohužel i mě se stalo, že takové léky třeba přestali vyrábět nebo dovážet a já byla nucena společně s psychiatrem hledat znovu. S léky , které ve svém dotazu zmiňujete, nemám osobní zkušenost. I přesto, že na každého z nás působí léky individuálně, zkonzultovala bych, být já na místě Vašeho přítele, vše se svým psychiatrem. Popřípadě bych se obrátila na obvodním lékaře , aby vyloučil jiné fyzické příčiny mých zdravotních problémů. Hodně štěstí . Katka


Zpět na seznam