Schizofrenie

Dobrý den, mám bratra, který je od 15ti let diagnostikovan jako schizofrenik. Samozřejmě rodiče si to dávali za vinu a skoro se rozvadeli- nakonec to ustali s tím že táta chtěl aby měl režim,a máma vzhledem k tomu, že skoro celé dny kvůli medikaci prospal byla benevolentnejsi. A tak uběhlo zhruba 17let, a táta před nedávnem zemřel. Ohledně bratrovi budoucnosti a zabezpečení nikdy nepadlo ani slovo, nemluvě, že po svých 18tinach zakázal přístupy do lékařských spisů. Já spavala všude jinde než doma, až jsem se nakonec odstěhovala. Problémy, způsobené nevyspanim jsme měli všichni. I přesto, že naši vlastní velký dům, bratr je již tak silný, že stačí aby se prošel a vše duní.Myslím, že i táta kvůli tomu měl jiste problémy, ktere by se jinak asi neprojevily. Myslela jsem si, že před tím uteču, ale vždy mi bylo tak nějak jasne, že jednou to přijde a vše bude špatně. Máma zatím vše zvládá, ale co když nebude? Uklizet a starat se o něj, i mu nakupovat a vařit. Kdyby se s ní něco stalo, tak si to vůbec neumím představit. Podotýkám že od samého začátku se se mnou nebaví, ani nepozdravi a když se o mě má vyjádřit tak jen sprostě. Má to dle vás nějaké řešení? Tím že je svepravny s jakýmkoli umístěním i stěhováním musí souhlasit, podotýkám že nemá ponětí o platbách a pochybuji že ví co je to složenka. Ale nakupovat drahou elektroniku, to by mu šlo. Mamka rozhodně se zbavenim svepravnosti nesouhlasí. Sama mám vlastní rodinu, a bojím se kdy to na mě spadne a já pak budu mít svázané ruce.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den,. přečetl jsem odpověď peer poradkyně a vidím, že to podstatné v ní je. To, že Vaše maminka za bratra převzala tolik odpovědnosti vůbec neznamená, že to jednou musíte na svá bedra převzít Vy. Bylo by možná užitečné, zda ve Vašem regionu nepůsobí některá z organizací, které pomáhají duševně nemocným sociálně fungovat a obrátit se na ní. V Čechách je to často Fokus, ale jsou i jiné.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, rozumím, že je to situace, která vám na klidu nepřidá, ať už jsou to obavy, jak to nyní bude zvládat vaše mamka, nebo obavy ze vzdálenější budoucnosti, kdy byste mohla být jedinou bratrovou příbuznou. Bude to znít možná krutě, ale nikdo nejsme povinni obětovat svůj život ve prospěch někoho druhého, navíc v případě, kdy mezi vámi vlastně ani není žádný dobrý vztah. Znám ze svého blízkého okolí případ, kdy dcera musela postupně úplně přerušit kontakt s matkou, která by jí díky své psychiatrické diagnóze ze života byla schopná udělat na mnoho let diktaturu. Vím, že jsou to těžká rozhodnutí, ale zvlášť pokud máte děti a jste zodpovědná i za jejich přiměřeně normální a spokojený život, musíte vlastně brát ohledy i na ně a být tu pro ně; za ně máte větší odpovědnost, protože jste je přivedla na svět. Osobně si v podobných chvílích říkávám, že každý máme svůj osud a neseme si svůj kříž. Možná ze své perspektivy ani nemůžeme vědět, čemu nás mají těžké věci v životě naučit - a teď mám spíš na mysli vašeho bratra. Moc mi kdysi pomohlo jedno z pravidel asertivity - že člověk má projevovat sám sobě stejnou úctu jako k ostatním. Držím vám palce, ať najdete dobré řešení, až to bude třeba.


Zpět na seznam