schizofrenie a vztah

Dobrý den, už téměř rok chodím se schizofreničkou. Řekla mi to hned na začátku vztahu, abych věděl do čeho jdu. Zároveň mě ale ujistila, že nemá téměř žádné problémy, že jen občas večer slabost a úzkost. Hlavní problémy měla na střední škole - bludy, a dalších patnáct let už téměř kromě těch úzkostí nic. Chodí jednou měsíčně na injekce a při problémech bere nějaký prášek. Teď se ale zpětně dívám na náš vztah a říkám si, že občas zareagovala až příliš impulzivně, udělala hned rychlý závěr a nebo se chtěla se mnou rozhádat kvůli věcem, které vlastně byly úplné maličkosti. Ale snést se to dalo, vždycky to trvalo třeba dvě hodiny, a pak jsme se udobřili. Tento týden se ale její povaha změnila razantním stylem, začala být ještě víc útočná, vyčítala věci ze začátku vztahu, co už dávno byly mezi námi vyřešené a zároveň pak jen mé odpovědi ignorovala. Pak přišla zpráva že je KONEC a od té doby vůbec žádná reakce. Myslíte si, že je to jen změna náladu související se schizofrenií a třeba příští týden zase změní názor? Nebo si díky své nemoci něco v hlavě usmyslela a už tento stav vůči mě bude trvalý? Z jejího vyprávění jsem pochopil, že nikdy neměla ani moc kamarádek a vždycky se rozhádaly kvůli něčemu. Tak jen jestli se teď u mě neobjevuje to, co u jejich bývalých kamarádek. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zda reakce Vaší přítelkyně souvisí s její nemocí, nejsem schopen posoudit. DSůvodem je fakt, že takto se mohou chovat i zcela zdraví lidé. Motivace ukončení vztahu u Vaší přítelkyně není jasná, navíc si myslím, že u lidí s duševní nemocí není dobré vždy vysvětlovat jejich počínání skrz jejich duševní nemoc, jsem zde ve shodě s odpovědí peer poradkyně. Pokud Vám na vztahu záleží, bylo by užitečné se pokusit s přítelkyní navázat kontakt a vše si vysvětlit, v opačném případě je třeba respektovat její vůli.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. S lidmi se schizofrenními potížemi pracuji již mnoho let, ale nemohu říci, že by ze společné diagnózy šlo nějakým způsobem odvozovat obecné soudy o tom, jak se takoví lidé chovají, rozhodují nebo jak prožívají vztahy. Když vám přítelkyně svěřila, že se léčí s touto nemocí, jistě vám bylo jasné, že se to nějakým způsobem v jejím chování odrážet může. Zároveň každý máme nějakou povahu, temperament a životní zkušenosti, které z nás udělaly toho, kým jsme. Na základě pár vět není ani při nejlepší vůli možné posoudit, na základě jakých impulzů vaše přítelkyně jednala. Já sama se léčím s úzkostnými a depresivními potížemi a jsem si vědoma, že tyto moje potíže jsou pro mé vztahy taky jistou zátěží. Snažím se však samozřejmě se sebou pracovat tak, aby ta zátěž byla co nejmenší. Osobně mi velmi pomáhá, když je ve vztahu pocit bezpečí, důvěry a otevřené komunikace o všem. Držím vám oběma palce!


Zpět na seznam