Schyzofrenie

Dobrý den, poslední dobou začínám cítit že něco neni v pořádku s mím vnímáním reality. Neustále se cítím jako v Matrixu, jako bych byla někým/něčím ovládána. Občas slyším věci co nikdo jiný neslyší. Někdy dokonce vídám siluety. Nevím jestli by to nemohla být schyzofrenie nebo něco podobného. Také jsem jednou natazila na takový ten test s maskou. Ani při sebevětším snažení jsem si nedokázala představit že je maska vypouklá z obou stran. Myslite si, že bych měla jít navštívit nějakého psychiatra? Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zkušenost říká, že lidé, kteří mají ze schizofrenie strach většinou trpí jiným problémem. Máte-li však o své duševní zdraví obavy, na psychiatra či klinického psychologa se obraťte.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z vašeho dotazu je cítit, že jste svými prožitky a stavy velmi znepokojena a že vám narušují každodenní hladké fungování v oblastech, které potřebujete zvládat. Toto je pro mě osobně kritériem, podle něhož bych se přiklonila k vyhledání odborné pomoci. Odborník si vás pozorně vyslechne, vyšetří vám a pomůže vám najít odpovědi na otázky, které sama marně hledáte. Jestli se jedná o projev psychotického onemocnění nebo jen o zvýšenu citlivost a úzkostnost, to nikdo jiný než odborník nemůže erudovaně říct. Nemusíte se ničeho bát - vaše rozhodnutí vám nejspíš přinese úlevu a potřebnou pomoc. Sama jsem před vyhledáním psychiatra váhala také, ale dnes bych své rozhodnutí nezměnila. Přeji hodně sil a radosti ze života.


Zpět na seznam